Tajný plán, který podle Matoviče spolu s ním připravovala skupina patnácti lidí, spočívá v nasazení jednodušších a lacinějších antigenových testů. Provedení plošných testů dostala na starost slovenská armáda, která se už osvědčila na jaře, když izolovala romské osady, kde se koronavirus rychle šířil.

Graffiti v německém Hammu
Evropa zpřísňuje koronavirová opatření. Německo hlásí rekordní počet nakažených

„Oslovil jsem ozbrojené síly, které jediné jsou schopné tuto náročnou operaci realizovat,“ uvedl Matovič. Odběry se mají konat v místech, kde jsou volební místnosti, tedy ve školách, na místních úřadech. Půjde o asi šest tisíc odběrových míst.

Tvrdě na přenašeče

Podle Matoviče je test nutný, protože podle něj existuje skupina přenašečů, kteří zatajují nemoc covid-19, přestože u nich evidentně propukla. „Obáváme se, že jsou lidé, kteří nevěří koronavirusu, přestože nosí roušky, ale popírají zavírání restaurací a další opatření. Ti jsou nejnebezpečnější, protože i když mají příznaky, nejsou k lékaři. S touto částí obyvatelstva se musíme vypořádat,“ pohrozil Matovič.

Jeruzalém v době koronaviru - Ilustrační foto
Izrael se otevírá. Totální lockdown v neděli skončí

O Matovičově návrhu musí ještě rozhodnout vláda. Premiér prohlásil, že pokud plošné testy neprosadí, tak ze své funkce odstoupí. Podle některých odborníků není ale vyloučené, že část Slováků může plošné testy bojkotovat právě proto, aby Matoviče donutila k odchodu.

Matovič se rychle propadá

I v samotné Matovičově vládě je totiž situace už několik dní, od chvíle, kdy se proti plošnému uzavírání provozoven vzbouřil ministr hospodářství a šéf koaliční strany Svoboda a Solidarita Richard Sulík, velmi napjatá.

V sobotu navíc Bratislava zažila velmi bouřlivou demonstraci proti tvrdým koronavirovým opatřením, které se zúčastnilo několik tisíc příznivců ultrapravice a násilnických skupin kolem slovenských fotbalových klubů. Během demonstrace se skupiny výtržníků pokusila vniknout do sídla premiéra a policie musela použít k rozhánění těžkooděnce na koních i vodní dělo.

Ulice Paříže v době koronavirové pandemie. Ilustrační snímek
Francie zavádí policejní hodinu. Zákaz vycházení bude v devíti městech

Zhoršující se covidová situace na Slovensku, překvapivé a mnohdy si i odporující kroky premiéra, který svými rozhodnutími měnil v minulých týdnech už přijatá opatření, se projevují v prudkém poklesu důvěry Slováků v Igora Matoviče i jeho hnutí Obyčejní lidé (OLaNO). 

Zatímco v únorových volbách získalo Matovičovo hnutí 25 %, podle průzkumu z posledních dní má už pouhých patnáct procent. A ve volebních preferencích předběhla OLaNO nová opoziční strana Hlas bývalého premiéra Petera Pellegriniho, kterého podporuje téměř devatenáct procent Slováků. Pellegrini, který se spolu s asi desítkou poslanců odtrhl od Směru Roberta Fica, přitom svoji stranu založil teprve 11.září.