"Chtěl bych požádat, abyste se zúčastnili voleb a rozhodovali se srdcem a hlavou. Každý hlas je platný," řekl z pódia na shromáždění opozice Kuciakův otec Jozef. Sám dříve prohlásil, že v minulosti volil Ficovu stranu Směr-sociální demokracie (Směr-SD), protože se cítil být sociálním demokratem a věřil jejich "blábolům".

Milan Lasica nazpíval píseň pro Kuciaka
VIDEO: A stále sa nám zdá, že jsi tu s námi. Lasica nazpíval píseň pro Kuciaka

"Zapsali se svou krví do slovenských dějin. Ať se už nikomu nestane to, co jim," připomněla dvojnásobnou vraždu chvějícím se hlasem matka Kušnírové na shromáždění na Náměstí Slovenského národního povstání (SNP) v centru Bratislavy. Na stejném místě se před dvěma roky po oznámení násilné smrti mladé dvojice konaly mohutné protivládní demonstrace.

Rodiče Kuciaka a Kušnírové pak spolu s tisícovkami lidí přišli také na další vzpomínkovou akci, kterou u úřadu vlády zorganizovala občanská iniciativa Za slušné Slovensko. Ta po Kuciakově vraždě stála za mohutnými protivládními demonstracemi a u příležitosti druhého výročí vraždy novináře a jeho snoubenky zorganizovala v desítkách měst vzpomínková shromáždění. Účast například v Bratislavě ale byla nižší než během demonstrací krátce po vraždě.

"Psal (Kuciak) o pravdě za nás všechny, a to ho stálo život. Nikdy nesmíme dopustit, aby se něco podobného opakovalo," řekla jedna z moderátorek shromáždění Karolína Farská.

Dříve během dne si na bratislavském Náměstí SNP připomenuli výročí dvojnásobné vraždy také diplomaté včetně českého velvyslance na Slovensku Tomáše Tuhého.

Čaputová navštívila místo vraždy

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová uctila památku zavražděných u jejich domu ve Velké Mači nedaleko Trnavy, kde přišli o život. "Mladí lidé, kteří plánovali svatbu a společný život, zemřeli rukou vraha, který chtěl umlčet pravdu. Pokud si objednavatelé vraždy mysleli, že smrt odradí ostatní novináře v odhalování celospolečenských kauz, připočítali se. Co nestihl dokončit Ján Kuciak, dokončí jiní," napsala na sociální síti Čaputová. Dříve v tomto týdnu přijala v prezidentském úřadu investigativní novináře a také organizátory vzpomínkových shromáždění.

Podnikatel Marian Kočner (uprostřed) sedí v jednací síni specializovaného trestního soudu v Pezinku
Kauza Kuciak: Soud kritizoval postup médií. Z jednání poprvé vyloučil veřejnost

Premiér a volební lídr Směru-SD Peter Pellegrini vyjádřil lítost nad tím, že zmíněná vražda je podle jeho slov politicky zneužívána.

"Změnilo se mnoho, protože vražda byla hrubým způsobem zneužita pro politické cíle. Pokud by nebyla vražda, tak zde dnes před vámi stojím jako předseda vlády s podporou 30 procent," řekl expremiér Fico, kterého ve funkci ministerského předsedy po Kuciakově vraždě vystřídal právě Pellegrini. Popularita Směru-SD dlouhodobě klesá a pohybuje se kolem 17 procent.

Z objednání vraždy Kuciaka prokuratura obžalovala podnikatele Mariana Kočnera, o jehož kontroverzních aktivitách novinář psal. Kočner, který měl podle vyšetřovatelů kontakty na politiky, soudce či prokurátory, vinu popřel.

Za dva roky po vraždě Kuciaka se Slovensko změnilo, píše tisk

Během dvou let od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky se Slovensko změnilo, vyšly najevo také informace o propojení mafiánského podnikatele a údajného objednavatele Kuciakovy vraždy Mariana Kočnera na vlivné lidi. Napsal to dnes slovenský tisk. Zastřelení novináře vyústilo v zemi v politickou krizi a také ve výměnu premiéra.

Miroslav Marček
Soud rozdělil kauzu Kuciak. Proces pokračuje s trojicí obžalovaných

"Celé Slovensko se v tomto těžkém období semklo tak, jako naposledy v roce 1989. Začala dlouhá očista soudů. Vícero soudců čelí řízením v souvislosti se zprávami týkajícími se Kočnera. Na povrch vycházejí další propojení vlivných lidí na mafiánského podnikatele," napsal nejčtenější list Nový čas k vývoji na Slovensku po zmíněné dvojnásobné vraždě a po provalení informací o dřívějších kontaktech politiků, soudců či prokurátorů s Kočnerem, jenž čelí obžalobě z objednání vraždy Kuciaka.

Před soudem stanuli i další podezřelí v případu. Zprostředkovatel vraždy investigativního reportéra si po přiznání viny již odpykává ve vězení trest 15 let.

"Po vraždě Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové se postupně začaly vynořovat souvislosti o propojení oligarchů, politiků a silových složek," uvedl list Pravda.

List Sme zase podrobně popsal průběh vyšetřování vraždy Kuciaka a Kušnírové, které vyústilo v obvinění pěti lidí.  

"Navždy zůstane černým dnem v historii Slovenska! Přesně před dvěma lety nemilosrdně popravili novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku, archeoložku Martinu Kušnírovou. Od jejich smrti se na Slovensku mnoho změnilo," napsal list Plus Jeden deň.

Andrej Danko
Její totožnost jsem neznal. Šéf slovenské sněmovny přiznal kontakty se Zsuzsovou

List Denník N zase na titulní stránce na černém pozadí otiskl kromě jiného nápis "Nezapomínáme" a heslo "#ALL FOR JAN", které se dostalo také na odznaky, jež mnoha Slováků začalo nosit na oděvu po Kuciakově vraždě.