Poté, co před týdnem zcela zkolabovala internetová stránka státního Slovenského hydrometeorologického ústavu, naběhla pouze v omezeném režimu. Podrobné předpovědi nejsou k dispozici a termín znovuspuštění nikdo nezná.

Předpověď počasí na Slovensku sice nabízí i několik soukromých společností, ty však na rozdíl od státních meteorologů nedisponují sítí vlastních měřicích stanic, ale vycházejí zejména z předpovědních modelů. I tak z výpadku těží.

Proč ale systém tak giganticky zkolaboval? Kvůli zastaralé technice. Velká část zařízení má třeba stále historický systém Windows 95.

Historické Windows

Ačkoli na modernizaci počítačů a vybavení požadovali meteorologové několik milionů eur, ministerstvo životního prostředí, pod které ústav patří, jim zřejmě poskytne jen zlomek potřebné sumy.

„Stránka nadále poskytuje všechny standardní informace vyplývající ze zákona, tedy výstrahy a stálou předpověď počasí na pět dní dopředu pro slovenská města,“ uvedla mluvčí ministerstva.

Když byla největší nouze, pracovníci ústavu v době výpadku zájemcům poskytovali info o počasí prostřednictvím sociální sítě Facebook, na které již vznikla skupina požadující návrat původního webu.

Lidem chybí zejména družicové snímky nebo předpovědní model Aladin, který přinášel dlouhodobé a podrobné informace o očekávaném počasí pro mnoho oblastí.

Ústav údajně zvažoval i zrušení některých meteorologických stanic anebo částečné zpoplatnění služeb, to však ministerstvo odmítlo.
Zavedení poplatků umožňuje zákon, bezplatně musí poskytovat informace pouze pro státní a veřejnou správu, soudy nebo parlament.
Podle listu Sme nechodily údaje zahraničním partnerům a leteckým službám. Údajně státní meteorologové na jednáních argumentovali i tím, že se systém může zhroutit úplně.

Český hydrometeorologický ústav má na internetu rozsáhlé údaje o počasí.

(TOMÁŠ PROCHÁZKA + ČTK)