Koalice složená z Matovičova protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), hnutí Jsme rodina, liberální strany Svoboda a solidarita (SaS) a strany Za lidi exprezidenta Andreje Kisky slíbila v příštích čtyřech letech kromě jiného očistu justice či boj proti korupci. Koalice má v parlamentu ústavní většinu.

"Jsem rád, že obrazně máme od parlamentu kulaté razítko k vládnutí a že parlament nám vyslovil důvěru. Chceme Slovensko změnit na zemi, kde se bude dobře žít nejen zbohatlíkům, kterým sloužila strana Směr posledních 12 let, ale každému občanovi," řekl Matovič po hlasování. Dodal, že země stojí před zkouškou, zda je skutečně sociálním státem, který pomáhá tam, kde je třeba.

Matovičův kabinet vystřídal předchozí koaliční vládu v čele se sociálními demokraty (Směr-SD) někdejšího premiéra Roberta Fica. Směr-SD, který byl u moci s výjimkou necelých dvou let nepřetržitě od roku 2006, skončil po volební porážce v opozici. Druhou opoziční stranou v nynějším volebním období je krajně pravicová formace Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko.

Chybějící peníze? 

Programové prohlášení vlády nepodpořili opoziční poslanci, kteří ve dřívější rozpravě tvrdili, že vláda nemá peníze na splnění všech slibů. Kritizovali rovněž, že kabinet do zmíněného dokumentu nezahrnul termíny naplnění svých záměrů. Hlasování se nezúčastnila kromě jiných poslankyně menší vládní strany SaS Jana Cigániková, která už dříve ohlásila, že program vlády s ohledem na její plány ohledně případného zavedení jen jedné zdravotní pojišťovny podpořit nehodlá.

Nová vláda nastoupila do úřadu 21. března, tedy již v době pandemie choroby covid-19. V uplynulých týdnech vláda prosadila ve sněmovně změny několika zákonů s cílem omezit dopady koronaviru na ekonomiku, firmy a zaměstnance.