Globální pakt o migraci má podle svých obhájců zlepšit mezinárodní řešení uprchlické problematiky, jeho cílem je podpora bezpečné, řízené a legální migrace a snížení počtu případů pašování lidí a obchodování s lidmi. Dohoda se zabývá mimo jiné tím, proč lidé migrují, jak migranty chránit, jak je v nových zemích integrovat nebo jak umožnit jejich návrat domů.

Ilustrační foto.
Česko se nepřipojí ke globálnímu paktu o migraci, rozhodla vláda

Podle slovenského premiéra se Slovensko ještě nerozhodlo, zda vůbec na summit v marockém Marrákeši, kde má být pakt podepsán, vyšle svého zástupce. „Pokud by účast Slovenska na summitu v Marrákeši znamenala, že dokument podporujeme, nikdo tam nepůjde,“ prohlásil Pellegrini.

Slovensko se zúčastní pouze v případě, pokud analýza ukáže, že účast na summitu k ničemu nezavazuje. V takovém případě Pellegrini nevidí důvod, proč by tam například slovenský velvyslanec u OSN nemohl jít a vysvětlit důvody nesouhlasu.

O analýzu slovenský premiér požádal ministra zahraničí Miroslava Lajčáka (za Smer) a státního tajemníka Lukáše Parízka (SNS), pod kterého spadají mezinárodní organizace, a tedy i OSN.

Australský premiér Scott Morrison.
Austrálie odmítne pakt OSN o migraci. Je v rozporu s její azylovou politikou
Německá kancléřka Angela Merkelová
Merkelová bojuje za pakt o migraci. Je v zájmu Německa, řekla poslancům