Jozef Ráž mladší doteď působil jako generální tajemník na ministerstvu zdravotnictví. V jeho kompetenci bude odvolání policejního prezidenta Tibora Gašpara. Informoval o tom list Sme.

Premiér v demisi Robert Fico (Smer) i Kaliňák se ale za Gašpara postavili s tím, že je profesionál a neměla by se za něj vyvozovat politická zodpovědnost. Pellegrini dnes oznámil, že "o prezidentovi policejního sboru s prezidentem nejednal". 

Andrej Kiska
Slovenský prezident Kiska přijal demisi Fica. Novou vládu sestaví Pellegrini

Fico oznámil, že zatím bude působit jako řadový poslanec minimálně do hlasování o důvěře Pellegriniho vlády. Nová vláda by měla udržet současný vládní formát – 9 křesel Smeru, 3 křesel SNS a 3 křesla Mostu-Híd.

Tři noví ministři, místopředseda a vicepremiér 

Ministerstvo spravedlnosti by mělo zůstat straně Most-Híd, vést by ho měl nově Gábor Gála. Novým ministrem kultury, po odstoupivším Marku Maďaričovi (Smer), bude Ľubica Laššáková z téže strany.

Novým místopředsedou vlády bude László Sólymos (Most-Híd) a novým vicepremiérem pro investice se stane Richar Raši (Smer), vystřídá tak Pellegriniho, který se stane premiérem.

Návrh na složení nové vlády dnes přijal prezident Kiska, odsouhlasili ho předsednictva všech třech vládních stran. Jednání probíhala za zavřenými dveřmi.

"Další krok je na panu prezidentovi, aby návrh zhodnotil. Jako osoba pověřená sestavením vlády důvěřuji všem navrženým ministrům," uvedl Pellegrini.

Mária Trošková, bývalá asistentka slovenského premiéra Roberta Fica.
Z modelky poradkyní premiéra. Kdo je Ficova bývalá asistentka Trošková?

Opoziční strany Svoboda a Solidarita, Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a Sme rodina navrhují jako způsob řešení krize předčasné volby. Konat by se podle nich mohly 8. září.

Jozef Ráž mladší
dosud pracoval jako generální tajemník ministerstva zdravotnictví, kam přišel se současným šéfem rezortu Tomášem Druckerem. Předtím působil na ministerstvu obrany u Martina Federa (SDKÚ) za druhé vlády Mikuláše Dzurindy. Na misterstvu obrany byl již v první Ficově vládě do roku 2010, kde vystřídal několik pozic. Potom pracoval pro bratislavského župana Pavla Freša (SDKÚ), poté působil na poště, odkud přešel na ministerstvo zdravotnictví.
S manželkou podniká v gastronomii. V Bratislavě vlastní noční klub RockOK, hotel Barok a restauraci Baroza.
Vystudoval právo a ekonomiku v Bratislavě.

„On má svojí cestu a kariéru, a to, že je na ministerstvu zdravotnictví je jen proto, že šel spolu se svým šéfem Druckerem z pošty, který ho tam zavolal. Má dvě vysoké školy a je velmi schopný, a kdyby nešel na ministerstvo, mohl být šéfem pošty a byl by někdo. Takto nebude nikdo a ještě bude mít nebezpečné místo, neboť tam bude muset bojovat proti miliardovým mafiím. Ale to je jeho život," uvedl dříve o svém synovi jeho otec pro Hospodárské noviny.


Politickou krizi na Slovensku vyvolala vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

Protestní akce v Bratislavě
Slovenský ministr vnitra Kaliňák rezignoval

Fico svou demisi nabídl už minulou středu, jako řešení politické krize. Vymínil si ale tři podmínky. Z nich vyplývá jediné - příštího premiéra musí vybrat Ficova strana Smer. S touto podmínkou prezident Andrej Kiska souhlasil, i když jej k tomu slovenská ústava nezavazuje.

Tento způsob rezignace však ještě více pobouřil slovenskou veřejnost, která uspořádala novou vlnu protestů. Kromě Košic, Bratislavy a dalších velkých měst se za slušné Slovensko demonstrovalo i v Praze a Brně. Demonstrující požadovali nové volby.

Demonstrace na Slovensku
Odchod Fica a Kaliňáka nestačí. Do ulic opět vyšly desítky tisíc Slováků

„Žijeme ve svobodné, demokratické a relativně prosperující zemi, jsme součástí západu, do kterého jsme chtěli patřit, proto jsou náměstí znovu plná. Někteří to přesto stále nechápou. Nejméně to chápe Fico,“ znělo na protestech v Bratislavě, kam přišlo na 65 tisíc lidí.

„Fico se jich samozřejmě nezúčastnil, stejně jako nepřišel na demonstrace v listopadu 1989, podle svých slov si jich prý nevšiml. Kdyby si listopadu tehdy všiml a kdyby chápal, nemuseli jsme tam být teď v pátek my všichni,“ cituje Sme bývalého ministra financí Ivana Mikloše (SDKÚ-DS).

Jozef RážZdroj: Ministerstvo zdravotníctva

 Jozef Ráž mladší 

Ze spolčení s mafií byl nařčen i bývalý italský premiér Silvio Berlusconi. Ilustrační foto.
Mafie 'Ndrangheta podniká po celém světě. V Kalábrii se schovává v bunkrech