"Minimální populační přírůstek, klesající sňatkovost a vysoká rozvodovost, zvyšující se věk snoubenců vstupujících do manželství, odchod mladých lidí za prací do zahraničí, ale i rostoucí egoismus jednotlivců, neúcta k počatému životu a jeho likvidace, toto se i dnes projevuje v nepříznivém demografickém vývoji Slovenska," uvedli katoličtí biskupové v prohlášení, které ČTK poskytla tisková kancelář KBS.

Čtěte také: Jóga je podle faráře nástroj ďáblův

Podle zástupců katolické církve, ke které se na Slovensku hlásí většina obyvatel, bude země v budoucnu kvůli výraznému poklesu počtu narozených dětí čelit vážným společenským a ekonomickým problémům. Biskupové uvedli, že výpadek části populace v produktivním věku sníží možnosti pro ekonomickou aktivitu a zaměstnanost. Rostoucí počet penzistů zase povede k nepřiměřenému nárůstu důchodového zatížení a nákladů na zdravotní péči, která je podle KBS už teď nedostatečná.

Koaliční vláda premiéra Roberta Fica už dříve navrhla například zvýšení mateřské dávky, stejně jako rodičovského příspěvku, který pobírají rodiče zpravidla do tří let věku dítěte a po vyčerpání mateřské.

Čtěte také: Bible v mobilu: křesťané chodí stále více na sítě než do kostela

Slovensko v posledních letech výrazněji stárne, průměrný věk v roce 2015 poprvé překročil 40 let. Tamní statistický úřad už dříve odhadl, že v roce 2030 začne obyvatel na Slovensku ubývat a že země se v EU postupně zařadí ke státům s nejstarším obyvatelstvem.

Čtěte také: Změny, ale i kauzy. Slovenská vláda má za sebou první rok