Dubnica nad Váhom, kdysi centrum zbrojního průmyslu celého Slovenska, nevypadá jako nějaká „hladová dolina“. Zbraně se tu sice už prakticky nevyrábějí, ale zdejší továrny běží jako dodavatelé pro obří automobilky v nedaleké Nitře a Žilině naplno a najít tu dobrou práci není problém. Přesto zde ultrapravicová Lidová strana Naše Slovensko získala v loňských volbách do Evropského parlamentu 17,5 procenta hlasů a téměř zvítězila. Možná i proto si štáb strany vybral Dubnici jako místo svého posledního mítinku, kterým strana končila podle předvolebních průzkumů velmi úspěšnou kampaň.

A místní je nezklamali, k malému amfiteátru v panelákovém centru převážně za socialismu postavené Dubnice jich přišlo několik tisíc.

„Já jsem byl konstruktér ve zbrojovce. Dělali jsme nejlepší děla v Evropě. Než to ten kokta a blbec Havel zlikvidoval,“ říká šedesátník Peter v kožešinové čapce. „Je potřeba, aby se Slovensko změnilo, a tihle nekradou a dokážou ho změnit. Budu je volit,“ říká přesvědčeně. Ale když přijde řeč na dobu, kdy byl vůdce strany Marián Kotleba hlavou Banskobystrického kraje (2013–2017), kde ze slibů skoro nic neplnil, mávne rukou. „Nesplnil, protože mu to poměry nedovolily,“ odmítá se Peter dál bavit.

Kotleba ale na pódiu chybí, má chřipku. Dubničané se musí spokojit s exposlancem Milanem Mazurkem, který se proslavil tím, že byl odsouzen za urážky Romů a přišel o poslanecký mandát. Z rozsudku se „poučil“. K rasistickým narážkám na Romy dodává: „My nemáme nic proti slušným lidem, ať jsou jakékoli barvy. Slušný cikán, to je pro nás člověk jako všichni ostatní.“

Jeho dvě desítky minut trvající vystoupení je skutečná show. Má natrénováno, díky vyhození z parlamentu objel víc než tisíc míst Slovenska, kde se kotlebovci během kampaně zastavili. Mazurek kritizuje všechno, mizerný stav zdravotnictví, nízké důchody, ale i nákup amerických stíhaček F16 pro slovenskou armádu. Kvůli nim tvrdě útočí na hlavního konkurenta na pravici, o něco méně extremistickou Slovenskou národní stranu v čele se šéfem parlamentu Andrejem Dankem. „Tento expert si řekl, proč bychom budovali dálnice? Na co rekonstruovat nemocnice? A naši důchodci, ti přece všichni hrají golf a nepotřebují víc peněz. A tak si řekl, že když je všechno už vyřešené, tak Slovensko potřebuje 14 útočných amerických stíhaček a 1600 milionů euro,“ huláká stylem stand-up comedy Mazurek.

Publikum se náramně baví a aplauduje. Podobně se lidé smějí, když europoslanec strany Milan Uhrík popisuje, jak v EU vládnou příznivci homosexuálů a migrantů. Tleskají, když navrhuje, aby se zestátnily strategické podniky, státní firmy, stavěly dálnice a byty a aby měli Slováci důchody jako Rakušané. Tento mix doplňuje křesťanskými hesly a výzvami proti zkažené Evropě známý ultrakatolický aktivista Štefan Kuffa.

Mladí proti fašistům

Kotlebovcům netleskají ale všichni. Několik desítek převážně mladých lidí přišlo s protifašistickými transparenty a hesly. Policie jim ale určí místo kus za pódiem, aby shromáždění extremistů nemohli narušovat.

„Jsem rád, že se nás tu sešlo tolik,“ říká ale vysokoškolák Martin, který protest zorganizoval: „Ukázali jsme, že Dubnice není fašistů.“ Na otázku, proč tu ale Kotleba má tolik příznivců, jeho kamarád Andrej, který mu pomáhal, říká: „Máme tu hodně Romů a s některými jsou velké problémy, to je fakt.“ – Tady posílal přes den Luboš nějaké fotky Lukášovi