"Definitivně jsme se dohodli na vzniku čtyřlístku, tedy na sestavení vlády, která bude mít v parlamentu ústavní podporu," řekl Matovič. Nová koalice obsadí ve 150členné sněmovně 95 křesel. Bude tak moci měnit ústavu, což chce Matovič využít například k zavedení plošných prověrek soudců.

Igor Matovič.
Čaputová pověřila Matoviče sestavením vlády. Vítěz voleb chce ústavní většinu

Z dřívějších vyjádření zástupců nové koalice vyplynulo, že jednání zkomplikovala snaha SaS o obsazení funkce ministra financí. Tento úřad nakonec připadne OLaNO a šéf SaS Richard Sulík bude ministrem hospodářství a vicepremiérem pro ekonomiku. "Považuji to za dobrý kompromis, přiměřený tomu, aby SaS dokázala realizovat ekonomickou část svého programu," uvedl před novináři Sulík.

Směr míří do opozice

O dohodě chtějí zástupci vznikající koalice informovat hlavu státu, která hraje důležitou politickou roli při střídání vlád. Čaputová jmenuje nového premiéra a také členy jeho kabinetu. Rozhodne rovněž o termínu ustavující schůze nového parlamentu, která se musí uskutečnit nejpozději na konci března. Následně dosluhující vláda sociálnědemokratického (Směr-SD) premiéra Petera Pellegriniho podá demisi. Směr-SD míří do opozice, jeho další dva koaliční partneři kvůli nízkému volebnímu zisku sněmovnu opustili.

Předseda hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igor Matovič.
Matovič zahájil debatu s možnými partnery ve vládě. Čaputová oznámí další postup

Matovič v reakci na šířící se nákazu nového typu koronaviru řekl, že nová koalice začíná v historicky nejtěžších podmínkách. První potvrzený případ infekce zaznamenalo Slovensko minulý týden, nyní má země tři desítky pacientů. Kvůli nákaze úřady například uzavřely školy, lyžařská střediska, zábavní parky, zrušily mezinárodní osobní vlakovou a autobusovou přepravu a také zakázaly do země vstup lidem, kteří v ní nemají trvalý nebo jiný pobyt.