„Slovensko už delší dobu prosazuje efektivní řešení v rámci migrační krize, kdy každý členský stát přispívá k řešení podle svých možností. Slovenská republika už při vypuknutí migrační krize v červnu 2015 poskytla dobrovolný příspěvek na relokaci a přesídlení pro 100 osob, který jsme z části naplnili. Dobrovolným příspěvkem Slovenské republiky by bylo i přijetí deseti syrských sirotků,“ uvedl pro agenturu TASR Skoček.

Kateřina Perknerová.
Komentář Deníku: O sirotcích a premiérovi bez rádce

Slovenský premiér Peter Pellegrini o víkendu v diskuzním pořadu RTVS připustil, že Slovensko by mohlo přijmout syrské sirotky, kteří jsou umístěni v Řecku. Podle něj by se o ně zvládlo postarat, umístilo by je do dětských domovů, nikoliv do zařízení pro utečence.

Pellegrini dodal, že možnosti a kapacity se teprve posuzují. O věci se chce také poradit s ministrem zahraničí Miroslavem Lajčákom. Země pod Tatrami je hlasitým kritikem unijních kvót na přerozdělování migratnů. Místo toho navrhuje, aby si každá země o pomoci s migrační krizí rozhodla sama.

Pomoc Itálii s migranty

Slovenský premiér také řekl, že by jeho země mohla pomoci Itálii s migranty a dočasně nabídnout kapacitu uprchlického tábora ve městě Gabčíkovo. V roce 2015 zde bylo umístěno několik stovek uprchlíků, kteří žádali o azyl v Rakousku. V areálu v Gabčíkovu bydleli původně stavaři vodního díla na Dunaji, později studenti. V 90. letech sloužil pro běžence z bývalé Jugoslávie, kteří se následně vrátili domů.

Pomoc sirotkům ze země postižené válkou se stalo bouřlivým politickým tématem v Česku. S iniciativou ohledně přijetí syrských dětí přišla europoslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová. Premiér Babiš prohlásil, že dětem by se mělo pomoci tam, kde se narodily. Sněmovna následně pomoc zavrhla.

Podle odborníků na migraci jsou nezletilí uprchlíci velmi zranitelní a je nutné jim věnovat patřičnou pozornost. Stávají se totiž často obětí obchodu s bílým masem. Bývají nuceni ke krádežím, žebrání či prostituci. Nutné je brát také ohledy na jejich válečná traumata. 

Advokát Pavel Smutný.
Advokát Pavel Smutný: Když se dají do pohybu miliony lidí, Evropa skončí
Markéta Pekarová Adamová a Miroslav Kalousek.
Ne. Sněmovna neschválila výzvu TOP 09, aby vláda přijala syrské sirotky