Někdejší maďarský premiér József Antal při prvním jednání s Vladimírem Mečiarem žádal pro Maďarsko Žitný ostrov. V diskusní relaci televize Joj De facto to úterý večer uvedl předseda slovenského HZDS Vladimír Mečiar.

„Při mých prvních rozhovorech s maďarským předsedou vlády byly vzneseny územní požadavky a byly smetené ze stolu,“ citoval z Mečiarova televizního vystoupení slovenský deník Sme.

Mečiar dodal, že různé tlaky budou z maďarské strany permanentní. Maďarská republika se podle něj bude neustále snažit vstupovat do vnitřních slovenských věcí, avšak navzdory tomu žádné reálné nebezpečí ze strany Maďarské republiky nehrozí.

Na momentálně komplikovaných vzájemných vztazích se podle Mečiara podepsala i některá nešťastná vyjádření slovenských politiků.

Slota přirovnal maďarskou ministryni k Hitlerovi

Zvláště mezi vynikl šéf Slovenské národní strany Ján Slota, který na počátku týdne nevybíravými slovy zaútočil na maďarskou ministryni zahraničí Kingu Gönczovou.

Slota ji nazval rozcuchanou paní, která vyhrožuje a přirovnal ji k Adolfu Hitlerovi. „Ten kníratý mužík z mnichovské pivnice měl stejnou rétoriku jako ta paní. Možná, že jí už také roste ten knírek,“ vykládal zřejmě podroušený Slota před novináři.

Velvyslanec byl předvolán na kobereček kvůli učebnicím

Spor mezi maďarskými a slovenskými politiky se vyostřil kolem učebnic vlastivědy pro děti maďarské národnosti na Slovensku. Slovenská vláda rozhodla, že v nich budou názvy ve slovenštině i maďarštině, aby děti snáze pochopily učivo.

Maďarští politici v nich ale shledali nedostatky a Kinga Gönczová si kvůli tomu minulý týden předvolala slovenského velvyslance v Budapešti, což vyvolalo nelibost v Bratislavě.

Případ s učebnicemi ještě neskončil. Učitelé maďarské národnosti na Slovensku se rozhodli učebnice, obsahující chyby, posílat zpět slovenskému ministrovi školství.