Bude se vám teď klidněji spát?
Určitě bude, výrazně si oddychnu. (smích) Ale spal jsem klidně i předtím, protože jsme nic nenechali náhodě. Nejistota a nervozita trochu byla, Murphyho zákony jsou všude, ale racionální pohled nám říkal, že nějaký kolaps při přijímání eura nastat nemůže, vše bylo několikrát otestované.

Premiér Robert Fico s nadsázkou tvrdil, že už si Slovensko nebude chodit pro rady k sousedům, ale naopak sousedé budou chodit pro radu k vám. Máte už nabídky, třeba z Česka?
Máme. Nemá to přímo podobu chození o radu, ale zvou nás – například tento týden uspořádalo naše velvyslanectví prezentaci pro polské poslance a finanční kruhy, v půlce února naši přátelé z týmu pana Oldřicha Dědka (koordinátor pro zavedení eura v ČR, pozn. red.) na ministerstvu financí a České národní banky nás pozvali na seminář do Prahy, měl jsem už prezentaci v Maďarsku. Nemáme patent na rozum, ale rádi se o zkušenosti podělíme.

Řada lidí si stěžovala, že 16 dní, kdy se dalo platit současně eury i korunami, bylo někdy chaotických, odbavení u pokladen trvalo déle. Nebylo vhodnější říct: o silvestrovské půlnoci končí koruna a od Nového roku platí jen euro?
Kdybychom vyhlásili, že od této sekundy z ničeho nic končí koruna, vyvolalo by to chaos a paralyzovalo banky. Čtyři a půl milionu dospělých by potřebovalo nové peníze, zároveň v tom čase bylo víc než 100 miliard korun mezi lidmi, které by se v tu chvíli staly neplatnými a každý by je chtěl měnit v bance. Musíte zohlednit zájmy všech – veřejnosti, bank, podnikatelů. V jiných zemích měli přechodná období i delší. Vedli jsme dlouhou debatu – týden by vyhovoval podnikatelům, ale stresoval obyvatele a zatížil banky. My zvolili kompromis.

Ještě jedna věc zákazníky trápí – moc drobných centů a na druhé straně by někteří chtěli místo dvoueurové mince papírovou bankovku…
Pokud jde o tu bankovku, samo Slovensko přišlo s takovou iniciativou už dříve v Bruselu. Odpověď ale byla jednoznačná, ve většině zemí eurozóny na základě průzkumů chtějí nechat strukturu peněz takovou, jaká je. Slovensko nemá takovou sílu jako 300 milionů lidí, kteří platí eurem jinde. Na jedno- a dvoueurové mince funguje řada automatů. A pak je tu i praktická věc: sice vyražení jedné mince stojí víc peněz, ale vydrží mnohonásobně déle než papír. Rozumím tomu zájmu lidí, kteří by chtěli dvoueurové bankovky, ale v současnosti je názor evropských institucí jednoznačně negativní.

A co otázka problematických centů. Nezruší je Slovensko jako desetníky?
Finsko a Nizozemsko jedno- a dvoucenty nepoužívají. Může k tomu přivést vývoj i u nás, my můžeme vydat nějaké interní slovenské nařízení, že se používat nebudou. Ale pozor, mohlo by to vést ke zdražování, zaokrouhlování směrem nahoru. Zatím nám přijde výhodnější vydržet v tomto „nepohodlí“ přesně na jeden cent.

Kdy vám osobně bylo při zavádění eura nejhůře?
Hektický byl 1. leden, protože jsem chtěl mít všechno z první ruky – od bankéřů, od podnikatelů, dostal jsem se i do schizofrenní situace, kdy jsem v televizi na jedné obrazovce sledoval dvoje zprávy najednou. Ale pokud jde o euro, tam všechno klaplo. Dokonce už jsem při svém prvním internetovém převodu eur do Rakouska otestoval praktickou výhodu, že nemusím díky vstupu do eurozóny platit poplatek za přeshraniční platbu. Žádných 200 korun jako dříve, ale normální domácí poplatek kolem 14 centů (asi 4 koruny).

Počítáte s tím, že nepůjde do nekonečna udržovat ceny tvořené přesným přepočtem, například tričko za 10,24 euro?
Určitě, vývoj k tomu směřuje. Tvoření těch baťovských cen ale nemůže být jednosměrné, obchodníci by neměli jít cestou na 10,99, ale na 9,99.

Dva týdny je euro i „vaše měna“, jak říká heslo kampaně. Dalo se něco připravit jinak, lépe?
Samozřejmě drobnosti by byly. Po bitvě je každý generál. Ale zavádění eura je cesta, kterou už před námi vyšlapali a dobře odzkoušeli jiní.

Analytici tvrdili, že kdyby nepřišlo Slovensko na euro teď, tedy včas, mohl teď být místo výhodného kurzu 30,126 koruny za euro nevýhodný kurz až 37 korun. Nepropásla, z vašeho pohledu, Česká republika ten pravý moment, kdy zavést euro?
Netroufám si hodnotit vhodnost načasování Česka do eurozóny. Pokud jde o ty vyšší hodnoty, na kterých by dnes koruna mohla být: je to velmi pravděpodobné. Stačí se podívat na ten vývoj u vás i u sousedů – navíc umocněný vlivem krize, plynové krize.