Na východě Slovenska v obci Čirč se ve středu utopil 41 letý muž a jeho sestra, když se snažili před proudem vody zachránit svůj majetek.

Potok, který se změnil po dlouhotrvajícím dešti v řeku, strhl nejdříve muže. Když se ho pokusila vytáhnout jeho sestra, smetl proud i ji.

Na východě Slovenska nepřestalo pršet ani ve čtvrtek. „Úhrny srážek za 24 hodin ráno představovaly 35 milimetrů, ale není vyloučeno, že lokálně mohly dosáhnout až 50 milimetrů. Když nepřestane pršet, bude ještě hůř,“ řekl deníku Sme meteorolog Ján Smékal. Pršet má až do pátku.

Například drobný Beliansky potok ve Ždiaru se už změnil na tři metry hlubokou řeku.

Problémy mají i v Perlové dolině v okrese Gelnica, kde hrozí, že voda semele zásobník plynu. Bez elektřiny jsou už stovky domácností. Armáda připravuje na pomoc 3000 vojáků.

Kromě okresu Stará Ľubovna vyhlásily třetí stupeň povodňové aktivity i okresy Poprad, Prešov a Kežmarok. V rekreační oblasti Sigord nedaleko Prešova přetéká vodní nádrž a hrozí její protržení.

„To nejhorší nás ještě čeká, myslím, že přijdeme o všechno,“ řekl Peter Kaliňák z Kežmaroku. Voda zaplavila zahrady i sklepy, půda je nasáklá tak, že nebere další vodu.

Krizový štáb zasedal celou noc ze středy na čtvrtek.

V ohrožení života se ocitlo teprve několikadení miminko Natálie, které leželo v inkubátoru v nemocnici v Kežmaroku. Výpadky proudu ji mohly zabít, selhával totiž i náhradní přístroj. „Nebýt hasičů, kteří přivezli elektrocentrálu, mohla i zemřít,“ řekl šéf hasičů Erich Lauf.

Tatry v kritické situaci

Kritická je situace v Tatrách, kam jezdí i tisíce Čechů. Podle odhadů slovenské centrály cestovního ruchu jich tam může být přes deset tisíc. Zatím nejsou zprávy, že by se českým turistům něco stalo. Lidé se prý nemají bát do ostatních, vodou nezasažených regionů, dál cestovat.

Slovákům dělá starost i silný vítr okolo 110 kilometrů v hodině, který brzdí dopravu až v Bratislavě a Komárně. Popadané stromy jsou téměř po celém Slovensku. Vlaky nejezdí ani do Tatranské Lomnice.

O nic lepší není situace ani na druhé straně Tater – v Polsku. Ulice v dolní části Zakopaného zalila voda a záchranáři museli zasahovat ve stovkách případů. Město povolalo krizový štáb. V době prázdnin je v Zakopaném a jeho okolí až sto tisíc turistů.

Vodní živel ničí život i za oceánem. Hurikán Dolly, který udeřil na Texas a severovýchod Mexika, připravil o pitnou vodu čtvrt milionu lidí a velké části z nich zničil i domy.

Nejhorší situace je kolem města Matamoros.