V příští vládě, kterou budou kromě Směru-SD tvořit i nacionalistická Slovenská národní strana (SNS) a strany Most-Híd a Síť, zůstane ministrem financí Peter Kažimír, sociálních věcí Ján Richter a kultury Marek Maďarič. Ministerstvo vnitra nadále povede Robert Kaliňák, jehož nominaci opozice označila za výsměch požadavkům veřejnosti na účinnější boj proti korupci a zneužívání veřejných peněz.

Dosavadní předseda parlamentu Peter Pellegrini bude místopředsedou vlády pro investice, současný ministr životního prostředí Peter Žiga zase povede ministerstvo hospodářství. Ministrem zdravotnictví bude nynější šéf státní Slovenské pošty Tomáš Drucker. Směr-SD už dříve oznámil, že na tento ministerský post hodlá dosadit manažera. Nelichotivý stav slovenského zdravotnictví byl jedním z hlavních témat předvolební kampaně.

Fico je nejdéle úřadujícím slovenským premiérem. V čele koaliční vlády stál již v letech 2006 až 2010, od roku 2012 je premiérem jednobarevné vlády Směru-SD. Ten parlamentní volby konané 5. března vyhrál, přišel ale o většinu ve sněmovně.

Danko předsedou sněmovny?

Druhá nejsilnější vládní strana SNS nominuje ministry obrany, zemědělství a školství. Strana zatím informovala o svém kandidátovi na ministra obrany, kterým je první zástupce náčelníka generálního štábu slovenské armády Peter Gajdoš. Předseda SNS Andrej Danko by se měl stát předsedou sněmovny.

Strana Most-Híd, která zastupuje i početnou maďarskou menšinu, obsadí nejvyšší posty na dvou ministerstvech. Ministryní spravedlnosti bude Lucia Žitňanská, která tuto funkci vykonávala v letech 2010 až 2012 ve vládě stran pravého středu premiérky Ivety Radičové. Post ministra životního prostředí obsadí László Sólymos, jenž byl v uplynulém volebním období poslancem parlamentu.

Nejmenší vládní straně Síť, kterou kvůli spolupráci se Směrem-SD již opustili tři z deseti zvolených poslanců, připadlo pouze jedno ministerské křeslo, a to na ministerstvu dopravy. Na post ministra Síť nominovala Romana Brecelyho, který se ve straně dosud věnoval spíše otázkám energetiky a který v minulosti pracoval také pro českou energetickou skupinu ČEZ.

Zástupci čtyř zmiňovaných stran podepíšou koaliční smlouvu v úterý. Novou vládu by prezident Andrej Kiska mohl podle dřívějšího Ficova vyjádření jmenovat ve středu nebo ve čtvrtek. Prezident podle ústavy jmenuje předsedu vlády a na jeho návrh členy kabinetu, přičemž hlava státu musí premiérovi při personálních nominacích vyhovět.