"Děti jsou tam (na Západě-pozn. ČTK) zboží, skutečná biologická máma je v Evropě nic, práva tam mají gayové, homosexuálové i pedofilové, ale nikoliv otec a matka. Pokud zaspíme a budeme jen nečinně přihlížet amorálnosti a zvrhlosti, nepochybně prohrajeme. (…) Již stovky slovanských rodin křičí, na Západě nám ukradli děti, podívejte se na naše neštěstí a poučte se. Probuďte se, zastavte mor třetího tisíciletí," prohlásil podle portálu kněz Rastislav Baka při bohoslužbě. Duchovní vybízel, aby takové toleranci a pokroucenosti byla postavena železná opona a aby taková špína byla vytlačena za hranice státu.

Debata o postavení homosexuálů na Slovensku nabrala na intenzitě před nadcházejícím referendem, kterým křesťanští aktivisté chtějí dosáhnout ochrany tradiční rodiny a zákazy adopcí dětí osobami stejného pohlaví.

Rozhlas odmítl bohoslužbu odvysílat

Nahrávku ze zmiňované bohoslužby odmítl odvysílat veřejnoprávní rozhlas, který své rozhodnutí zdůvodnil tím, že část kázání hraničila s nenávistným projevem. Postup RTVS řeckokatolický arcibiskup Ján Babjak označil za cenzuru a za porušení náboženské svobody projevu. RTVS už dříve odmítla vysílat také spoty aktivistů na podporu únorového referenda.

K řeckokatolické církvi se při sčítání lidu v roce 2011 přihlásila na pětimilionovém Slovensku téměř čtyři procenta lidí. Většina obyvatel země se dlouhodobě hlásí k římskokatolické církvi, jejíž představitelé nadcházející plebiscit o ochraně tradiční rodiny podpořili.