Robert Kaliňák je už druhý ministr kabinetu premiéra Roberta Fica, který po dvojnásobné vraždě novináře a jeho partnerky oznámil rezignaci. Minulý týden skončil ve funkci ministr kultury a Kaliňákův stranický kolega Marek Maďarič. V pátek se v desítkách slovenských měst uskutečnily největší demonstrace od roku 1989.

Zleva: Robert Fico a Robert Kaliňák (oba Smer).
Fico je připravený k personálním změnám ve slovenské vládě

Koaliční strana Most-Híd bude v pondělí na celorepublikové radě rozhodovat o svém setrvání ve vládě premiéra Roberta Fica.

Kaliňák při své rezignaci poděkoval lidem, kteří se zúčastnili pátečních demonstrací, stejně jako policistům a organizátorům, a ocenil, že protestní shromáždění proběhla bez problémů.

Vražda investigativního novináře Jána Kunciaka
Profesní selhání, kritizují soudní lékaři policii za postup po vraždě novináře

"Pro ministra vnitra existuje jen jedno řešení, a tím je vyšetřit vraždu. To je to, co potřebujeme nejvíc. Mezitím se ale vyostřila situace," uvedl podle webu slovenského deníku Sme Kaliňák na tiskové konferenci. Dodal, že byl vytvořen co nejširší vyšetřovací tým a že věří, že se podaří dovést vyšetřování do konce. 

Zatím není jisté, kdo ho ve funkci nahradí. Na otázku, zda to bude státní tajemnice na ministerstvu vnitra Denisa Saková, Kaliňák neodpověděl.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák.
Kaliňák je zkorumpovaný, tvrdí slovenský prokurátor. Chystá trestní oznámení

"Měl odejít, dokud to ještě stačilo," reagoval na Kaliňákovu rezignaci poslanec strany Most-Híd František Šebej. Další vyjádření k aktuální politické situaci slíbil až po jednání republikové rady strany, které začíná ve čtrnáct hodin.

Také podle opoziční pravicově-liberální strany Sloboda a Solidarita (SaS) měl Kaliňák skončit už před několika lety. "Promarnil všechny šance na slušný odchod. Dnes to není nic jiného, než taktizování strany Smer, která se potápí a rozpadá," prohlásila podle Sme.sk strana SaS.

Ján Kuciak
Na Slovensku zastřelili novináře. Naposledy psal o vlivném podnikateli

Podle opozičního hnutí Obyčajní Ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) odchod Kaliňáka nestačí. "Odstoupil člověk, který se nikdy neměl stát ministrem. Robert Fico mu svěřil do rukou bezpečnost lidí na Slovensku a on si udělal z bezpečnostních složek svou soukromou armádu," tvrdí předseda hnutí Igor Matovič.