Slovenské parlamentní strany Smer, SNS, kollárovci a kotlebovci dnes schválily usnesení, ve kterém odmítají globální pakt o migraci. Zákonodárci zároveň požádali vládu premiéra Pellegriniho, aby odstoupila z procesu přijímání dokumentu. Odmítnutí podpořilo 90 ze 142 přítomných poslanců.

Kritici paktu tvrdí, že dokument omezuje suverenitu státu v oblasti migrace a stírá hranici mezi legální a nelegální migrací. Pakt ale není nijak závazný, nezasahuje do kompetencí států.

Podle Lajčáka je toto téma pouze zneužíváno populisty, xenofoby a nacionalisty, kteří si tím zvyšují vlastní popularitu.

Spoluautor dokumentu

Šéf Smeru a bývalý premiér Robert Fico prohlásil, že je strategickým zájmem strany, aby Lajčák ministrem zůstal, ale aby se Slovensko k paktu OSN o migraci nepřihlásilo. „Každý má svůj osud ve vlastních rukou," řekl. „Udělám vše proto, aby Miro Lajčák zůstal ministrem,“ odpověděl Fico na otázku, zda chce být ministrem zahraničních věcí on.

Slovenská sněmovna uvedla, že migrační pakt není v souladu se stávající bezpečnostní a migrační politikou země. Právě Lajčák se na textu paktu o migraci jako předseda Valného shromáždění OSN spolupodílel. 

Proti migračnímu paktu se již dříve vyslovily například Česko, Rakousko nebo Maďarsko. Německý parlament naopak dohodu podpořil. Hájí ho tím, že může pomoci snížit migrační tlak na EU.