Slovenská sněmovna uvedla, že migrační pakt není v souladu se stávající bezpečnostní a migrační politikou země. Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák minulý týden pohrozil demisí pro případ, že země dohodu odmítne. Ve středu ministr řekl, že rozhodující pro něj bude postoj kabinetu.

Peter Pellegrini
Slovensko se nepřipojí k migračnímu paktu OSN, oznámil Pellegrini

Právě Lajčák se na textu paktu o migraci jako předseda Valného shromáždění OSN spolupodílel. Ačkoli nejde o politicky závazný dokument, strany Smer a SNS ho zásadně odmítají. „Obě strany měly protiimigrační rétoriku již před parlamentními volbami po vypuknutí uprchlické krize,“ vysvětluje slovenský deník SME.

Lajčák požaduje účast na jednání

Usnesení prošlo před hlasováním několika změnami. Poslanci do něj podle České televize doplnili například formulaci, že je Slovensko suverénní ve věci vlastní migrační politiky a že ekonomicky motivovaná nelegální migrace je negativní a přináší i bezpečnostní rizika. Potvrdili rovněž odmítavý postoj země k povinným kvótám.

Ačkoli přijatý návrh usnesení neobsahuje podmínku, že zástupce Slovenska nesmí vycestovat na konferenci do marockého Marrákeše, kde budou členové OSN o globálním paktu rozhodovat, poslanci vládu vyzvali, aby z vyjednávání odstoupila.

Šéf diplomacie Lajčák však na účasti slovenských diplomatů v Marrákeši trvá. V minulosti dokonce pohrozil, že v případě přijetí usnesení odstoupí z pozice ministra. „Vždy jsem říkal, že by Slovensko mělo být na konferenci v Marrákeši zastoupené. Nikdy jsem přitom neříkal, že tím zástupcem musím být já,“ řekl deníku SME.

Jednoznačné hlasování

Usnesení ve čtvrtek podpořilo 90 poslanců, proti se jich postavilo pouhých 15. Hlasování se zdrželi členové strany MOST-HÍD, a také poslanci hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO), kteří se podle SME nechtějí podílet na „přízemním a populistickém vydírání“.

Německá kancléřka Angela Merkelová
Merkelová bojuje za pakt o migraci. Je v zájmu Německa, řekla poslancům