Slovenská opozice chce Fica odvolat kvůli kauze ohledně změn cen energií, kvůli které již rezignoval šéf energetického regulačního úřadu ÚRSO. Na prosazení svého návrhu opoziční strany nemají ve sněmovně dostatek hlasů.

Zatím není známo, kdy sněmovna přistoupí k hlasování o návrhu na vyslovení nedůvěry předsedovi slovenské vlády. Poslanci ale rozhodli, že v případě potřeby bude jednání pokračovat i pozdě večer až do vystoupení všech přihlášených zákonodárců v rozpravě, po kterém bude následovat hlasování.

Podle lídra opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igora Matoviče bylo již na konci loňského roku známo, že některým skupinám zákazníků - například polostátních energetických firem - výrazněji stoupnou ceny elektřiny či vody z důvodu schválení nových ceníků ze strany ÚRSO.

"Dostali jste lidi do pasti. Podstata jsou faktury, ve kterých měli platit o stovky procent více. Sedm týdnů (premiér) neudělal nic a poté kapituloval před fakturami lidí," uvedl před poslanci Matovič.

Přečtěte si: Vraťte se, vše je odpuštěno! Srílanský premiér láká uprchlíky zpět

Slovenský premiér už dříve označil mimořádnou schůzi sněmovny za nesmyslnou. "Účelem této schůze je vyvolat hlubší apatii vůči standardním politickým stranám," řekl před poslanci Fico, který původně oznámil, že se jednání sněmovny nezúčastní.

Fico už po propuknutí kauzy ohledně cen energií oznámil, že ceny budou vráceny na úroveň minulého roku. Po tlaku části koalice odstoupil z funkce šéf ÚRSO Jozef Holjenčík, který se do vedení regulačního úřadu dostal v roce 2007 za první Ficovy vlády.

Aféru kolem vysokých faktur za energie odstartovaly zejména stížnosti samosprávy na středním Slovensku, kde distribuci elektřiny zajišťuje podnik, v jehož mateřské společnosti má menšinový podíl a manažerskou kontrolu skupina Energetický a průmyslový holding (EPH). Jeho podnikání na Slovensku pak kritizoval šéf sněmovny a nacionalistické Slovenské národní strany Andrej Danko.

Slovenský premiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Fico dlouhodobě obhajuje nezvyšování cen energií, které spolu s potravinami tvoří značnou část výdajů domácností na Slovensku. Směr-SD na konci loňského roku spustil billboardovou kampaň s fotografií Fica a také s nápisy "stabilní ceny energií".

Zahájení schůze v úterý poznamenal spor předsedy sněmovny s Matovičem. Opoziční poslanec chtěl ve svém vystoupení používat letáky s fotografií starší ženy, a poukázat tak na zdražování energií. Danko ale Matovičovi vystoupit neumožnil s odůvodněním, že letáky a podobné pomůcky poslanci již používat nemohou. Schůzi parlamentu pak Danko přerušil. Premiér Fico později opozici nařkl, že ženu ze zmíněné fotografie zneužila, protože jde o zesnulou Češku.

Nenechte si ujít: Otřesná událost: bavorské krematorium přidávalo do uren části jiných těl