"Po dvou týdnech mezinárodní ostudy a celostátních protestech jsme opět na začátku," prohlásil Fico a dodal, že jako šéf nejsilnější strany zůstane součástí koaliční rady a chce být rovněž i nadále aktivní v politickém životě. Prezidenta, opozici i veřejnost proto ujistil, že "nikam neodchází". 

"Nominace Petra Pelligriniho na funkci premiéra bylo tou nejpřirozenější věcí," řekl Fico poté, co odevzdal demisi. Pellegrini na dotaz, zda nebude jen Ficovou loutkou odpověděl, že "jde o spekulace". "Svou autonomii jsem již prokázal na pozicích, na nichž jsem působil. Budu předsedou vlády a pan Fico bude předsedou strany," uvedl. 

Protestní akce v Bratislavě
Slovenský ministr vnitra Kaliňák rezignoval

Podle informací médií podpoří novou slovenskou vládu všech 78 poslanců stávající koalice a nezávislá poslankyně Alena Bašistová. Kabinet Petera Pellegriniho tak pravděpodobně získá důvěru, k níž je zapotřebí 76 hlasů poslanců. V budoucí slovenské vládě již nebude pokračovat stávající ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská, ani poslanec František Šebej. 

Podle šéfa strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka nebude nově utvořený kabinet ve skutečnosti novou vládou. "Zatímco Pellegrini nepronesl po odevzdání demise do rukou prezidenta ani jedno slovo, Fico ujišťoval, že nekončí," řekl Sulík na tiskové konferenci a dodal: "Béla Bugár znovu zaprodal Slovensko." 

Antonino Vadala.
Ital Vadala, o kterém psal zavražděný novinář Kuciak, jde do vazby

"Rozsáhlá rekonstrukce vlády povede pouze ke změně figurek a pro Slovensko se tím nic nevyřeší," shodli se ve čtvrtek také představitelé mimoparlamentních stran Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a Strana maďarskej komunity (SMK).

Fico svou demisi nabídl už včera, jako řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka. Vymínil si ale tři podmínky. Z nich vyplývá jediné - příštího premiéra musí vybrat Ficova strana Smer. S touto podmínkou prezident Andrej Kiska souhlasil, i když jej k tomu slovenská ústava nezavazuje.

Zleva: Robert Fico a Robert Kaliňák (oba Smer).
Konec Ficovy vlády, píše slovenský tisk. Bude se jednat o předčasných volbách

„Místo přijetí odpovědnosti jsme se v těchto týdnech od premiéra dočkali něčeho jiného. Neochoty pochopit politickou realitu a konspiračních teorií o převratech,“ citoval deník SME Kisku, který Fica již dříve zkritizoval za to, že si před podáním demise kladl podmínky. 

Organizátorům protivládních protestů na Slovensku nestačí demise současného premiéra Fica, před pátečními demonstracemi požadují nové volby.

Podle ústavního právníka Marka Domina má slovenský prezident při výběru premiéra volnou ruku. "Není vysloveně vázaný nějakými podmínkami, avšak musí počítat s tím, že vybere takovou osobu, u které je předpoklad, že získá důvěru v parlamentu," cituje právníka list Sme.

Politická krize vypukla na Slovensku na konci února po vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Ve svém posledním, nedokončeném, článku psal totiž Kuciak o tom, jak skupina Italů napojených na kalábrijskou mafii 'Ndrangheta čerpá na Slovensku eurodotace. 

K jednomu z nich, podnikateli Antoninu Vadalovi, měla údajně blízko i Mária Trošková a další spolupracovnicí slovenského premiéra. Trošková působila na Úřadě vlády jako státní poradkyně, přesná náplň její práce ale zůstává zahalena tajemstvím. Někdejší modelka na svou funkci po propuknutí celé kauzy dočasně rezignovala. 

Protestní akce v Bratislavě
Za slušné Slovensko! Tisíce Slováků vyšly do ulic, chtějí novou vládu

Vadalu dnes krajský soud v Košicích vydal do předběžné vazby. Zatčen byl na podnět italské policie. Jednání soudu bylo neveřejné. 

O vyšetřování vraždy Jána Kuciaka včera jednal evropský parlament. Shodl se na tom, že by se měl do vyšetřování zapojit Europol. Ochrana novinářů a pozorovatelů by se měla podle europoslanců změnit. 

Mária Trošková, bývalá asistentka slovenského premiéra Roberta Fica.
Z modelky poradkyní premiéra. Kdo je Ficova bývalá asistentka Trošková?

Video: Fico, Danko a zejména Bugár svým rozhodnutím ponížili a oklamali celou občanskou veřejnost