„Prezident Andrej Kiska informoval předsedu Národní rady o tom, že zmiňovaný zákon vrátí na jednání Národní rady," sdělila dnes ČTK mluvčí šéfa sněmovny Monika Hucáková.

Prezidentská kancelář uvedla, že rozhodnutí hlavy státu ohledně novely trestního zákona, jejíž součástí jsou i změny dalších 15 zákonů, bude známo v pondělí.

Posílení pravomocí policie a tajných služeb odmítla opozice, podle které by šlo o nepřiměřenou reakci na hrozby, jež představuje pro slovenské občany mezinárodní terorismus.

Parlamentem původně schválený soubor protiteroristických zákonů by například umožnil policistům zajistit každou osobu na místě, kde došlo k teroristickému útoku, nebo kde takový útok hrozí. Zároveň by se měly rozšířit důvody na prohlídku dopravních prostředků policisty či na vykázaní lidí z určených míst. Policie by také mohla žádat přístup k provozním a lokalizačním údajům o klientech mobilních operátorů, civilní tajná služba a vojenské zpravodajství by podle předlohy zase dostaly nové pravomoci a úkoly. Zjednodušilo by se také rozhodování soudů o uvalení vazby na osoby podezřelé z terorismu.