Reagovali tak na údajné dotazy lékárníků, kteří nechtěli antikoncepci prodávat s tím, že je to v rozporu s jejich vírou
a svědomím.
Některé lékárny už nyní tyto prostředky neprodávají ani neobjednávají. „Nemáme je. Zříkám se veškerých peněz, které by mi z toho plynuly," řekl listu Pravda prodejce z bratislavské Lékárny sv. Alžběty. Antikoncepční přípravky se přitom používají nejen pro zamezení početí, ale někdy také jako součást léčby vážných chorob.
„V takových zvláštních případech může lékárník po poskytnutí úplných informací zprostředkovat výdej prostředku, pokud je na lékařském předpise uvedená příslušná diagnóza," připustil opatrně pro server Aktuality.sk Štefan Sečka
z Konference biskupů Slovenska. Zároveň však rychle dodal, že užívání léku musí být
v křesťanských manželstvích spojeno se sexuální abstinencí.
Žádné potraty
Slovenská lékárnická komora přijala usnesení s klidem. Podle ní se týká jen menšiny prodejen. Kritici však tvrdí, že na malých městech může postoj věřících lékárníků velmi ztížit dostupnost antikoncepce. Před dvěma lety řešilo Slovensko podobný problém, když státní Univerzitní nemocnice odmítala provádět potraty s odvoláním na svědomí lékařů. Po několika dnech tlaku médií a veřejnosti však ustoupila.
„Už tehdy se jasně řeklo, že kdyby se přiznalo právo na výhradu svědomí celé instituci, tak hrozí právní chaos. Pokud má někdo výhradu svědomí, tak mu ji neberu. Ale nemůže ji uplatňovat tak, že ohrozí práva někoho jiného," řekla listu Pravda Adriana Mesochoritisová z občanského sdružení Možnost volby.
Slovenští politici zatím mlčí, biskupské usnesení dosud hlasitě kritizovala pouze liberální opoziční strana SaS.