Nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, který se vzdal své kandidatury na ústavního soudce již před úterním prvním kolem hlasování, neuspěla se svým návrhem na tajnou volbu. Zbylé dvě vládní strany Most-Híd a Slovenská národní strana, spolu s opozicí prosadily veřejné hlasování. Poslanci Směru-SD podle médií při dnešní volbě odevzdávali například prázdné hlasovací archy, na kterých je kromě kandidátů uvedeno i jméno hlasujícího zákonodárce.

Robert Fico
Z Fica se ústavní soudce nestane. Bývalý slovenský premiér stáhl kandidaturu

Ústavní soud, který rozhoduje například o souladu zákonů s ústavou, potřebuje pro své řádné fungování alespoň sedm soudců. Kvůli nedostatečnému počtu jeho členů byla činnost slovenského ústavního soudu ochromena již v roce 2007, tehdy tento stav trval necelý měsíc.

Volba se bude opakovat

Fico dříve v tomto týdnu prohlásil, že měl zájem o post předsedy ústavního soudu a že nedošlo k dohodě mezi stranami ani s prezidentem Andrejem Kiskou ohledně budoucích ústavních soudců. Nové soudce ústavního soudu jmenuje ze širšího seznamu kandidátů hlava státu, která také rozhoduje o předsedovi této vrcholné soudní instituce.

Expremiér Fico se dříve vyslovil i pro to, aby nové soudce jmenoval až příští prezident, který vzejde z březnových přímých voleb. Mezi favority v nich patří místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, kterého v kandidatuře podporuje právě Ficova strana. Prezidentu Kiskovi, který podle tisku předem odmítl jmenovat Fica soudcem a který se již neuchází o znovuzvolení, skončí pětiletý mandát v polovině června.

Vzhledem k tomu, že poslanci parlamentu ve dvou kolech nevybrali potřebný počet kandidátů na ústavní soudce, bude se muset konat nová volba. Do ní se budou moci přihlásit také neúspěšní zájemci i Fico. Zároveň tak vzrostla pravděpodobnost, že výběr alespoň části nových ústavních soudců učiní příští hlava státu.

Robert Fico
Fico dostal na druhý pokus zelenou. Splňuje požadavky na ústavního soudce