Úřady tvrdí, že v ní došlo k menšímu incidentu, který však podle nich nezpůsobil únik radioaktivity. Elektrárna leží asi 30 kilometrů západně od Záhřebu a je ve společném vlastnictví Slovinska a Chorvatska. Až do zprovoznění bude fungovat s pomocí záložního zdroje.

„Riziko (úniku) radiace je nulové,“ řekla mluvčí elektrárny Ida Novaková Jerelaová. Zařízení se odpojilo ráno, když silnoproudé vedení z elektrárny směrem k chorvatské metropoli přestalo přenášet elektřinu. Elektrárna bude podle ní opět v provozu, až technici odstraní příčinu.

Mluvčí řekla, že incident je na sedmistupňové mezinárodní stupnici závažnosti nehod v jaderných elektrárnách INES hodnocen stupněm 0. To znamená, že z hlediska ohrožení je bezvýznamný. Pro srovnání: incident v japonské elektrárně Fukušima je hodnocen na stupni 5.

Elektrárna Krško používá technologii americké společnosti Westinghouse a v provozu je od roku 1983. Je v ní jeden reaktor o výkonu 2000 megawattů. Na celkové výrobě elektrické energie ve Slovinsku se v roce 2001 podílela asi ze 40 procent.

„Tím, že se elektrárna odpojila automaticky, se ukazuje, že byla všechna bezpečnostní opatření aktivována a fungují bezchybně,“ poznamenal šéf elektrárny Stane Rožman, jehož citovala agentura AP. „Žádné ekologické nebezpečí nehrozí,“ dodal. Technici podle něho ještě musejí prověřit, zda se elektrárna po automatickém odpojení nějak nepoškodila.

Poslední nahlášený incident v jaderné elektrárně Krško je z června 2008, kdy kvůli vadnému ventilu začala z chladicího zařízení unikat voda. Závada tehdy zalarmovala celou Evropu.

Ochránci životního prostředí po slovinské vládě chtějí, aby elektrárnu odstavila dřív ještě před plánovaným ukončením provozu v roce 2023. Vláda chce naopak elektrárnu o jeden reaktor do roku 2013 rozšířit.