On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE 

Díky otevření slovinských hranic se všemi sousedními zeměmi "letní dovolené na chorvatském pobřeží Jadranu prakticky už nic nebrání", napsala rakouská agentura APA. Asi dvacetikilometrový úsek Jaderského moře má i zhruba dvoumilionové Slovinsko.

"Slovinsko zkrotilo epidemii během dvou měsíců. Slovinsko má teď nejlepší epidemiologickou situaci v Evropě, což dovoluje zrušit stav epidemie," prohlásil premiér Janez Janša ve čtvrtek v parlamentu.

Konec stavu epidemie znamená, že některá opatření, včetně finanční pomoci občanům a firmám, vyprší na konci května, upozornil Reuters. Oficiálním ukončením stavu epidemie se vláda vyhnula jeho automatickému prodloužení až do konce června, dodala agentura AFP s odvoláním na slovinský rozhlas.

Vláda upozornila, že cizí občané s příznaky infekce nadále nebudou moci vstoupit do země. Cestující ze zemí mimo EU budou muset strávit nejméně 14 dnů v karanténě, s výjimkou diplomatů či řidičů přepravujících náklad. Občané nadále budou muset dodržovat základní pravidla proti možnému šíření infekce, tedy nosit roušky na obličeji v zakrytém veřejném prostoru, udržovat odstup a dezinfikovat si ruce.

Země s dvěma miliony obyvatel, která sousedí s Itálií, Rakouskem, Maďarskem a Chorvatskem, dosud zaznamenala 1464 potvrzených případů a 103 úmrtí. Stav epidemie vláda vyhlásila 12. března, od 15. března uzavřela všechny školy, sportovní a kulturní instituce, restaurace, hotely a obchody s výjimkou potravin a lékáren. Přestala také fungovat veřejná doprava. Zmírňovat tato opatření začala vláda od 20. dubna. Tento týden ohlásila, že příští týden budou smět otevřít nákupní centra a hotely s až 30 pokoji.