Soud dospěl k závěru, že Janša, který byl premiérem země v letech 2004 až 2008, pomohl finské zbrojovce Patria k získání zakázky na nákup 135 obrněných vozidel za 278 milionů eur (asi 7,2 miliardy korun). Jednal přitom na základě slibu firmy, že za to dostane odměnu, což slovinský právní řád definuje jako korupční jednání.

Patria tehdy v tendru porazila rakouský Steyr. Právě tato firma vyhrála soutěž na dodávku transportérů Pandur české armádě, jejíž okolnosti stále vyšetřuje policie v Česku a v Rakousku.

Z kontraktu ale nakonec sešlo. Důvodem bylo podezření, že obchod je spojen s korupcí.

Soud rovněž Janšovi uložil pokutu 37.000 eur (přibližně 950.000 korun). Dva další lidé souzení společně s ním dostali tresty 22 měsíců odnětí svobody.

Odsouzený expremiér, který je nyní předákem opozice, trvá na tom, že žádné úplatky nevzal a je nevinen. Celý proces označuje za politické intriky zosnované proti němu.

Janša stál v čele úsilí o odtržení Slovinska od bývalé Jugoslávie, které bylo v roce 1991 korunováno vyhlášením nezávislosti. Do čela vlády se po premiérování v letech 2004–2008 vrátil loni, ale jen na rok – letos v únoru se mu totiž kvůli korupční aféře kabinet rozpadl.

Korupční skandál na nejvyšší úrovni spojený s nákupem transportérů vyvolal v době finanční krize velký hněv ve slovinské veřejnosti.

Kvůli stejné aféře stojí ve Finsku před soudem šest dalších osob. V Rakousku byl v souvislosti s tímto případem shledán vinným z korupce jeden rakouský občan.

Vlastníkem firmy Patria je podle agentury Reuters ze 73 procent finská vláda. Zbylých 27 procent drží evropský výrobce letecké techniky EADS.