Jedním z přítomných byl 21letý Mustafa Boztas, kterého střelec během útoku z 15. března na mešitu Al Noor střelil do nohy a jater. Od té doby je upoután na kolečkové křeslo. "Je krásné vidět, co společnost sjednotilo, aby ukázala, že jí na nás záleží a že nejsme sami," řekl Boztas na setkání věnovaném především modlitbám, poslechu písní a projevům. Dodal, že se rychle zotavuje a doufá, že bude brzy zase normálně chodit.

Lidé nosí k mešitám květiny na památku pátečního útoku v Christchurch.
Zéland po střelbě na mešity zakáže útočné pušky. Zákon se dotkne tisíců zbraní

Podle místních úřadů se akce zúčastnilo na 40 tisíc lidí. Konala se v místě, které bylo původně připraveno pro koncert kanadského zpěváka Bryana Adamse, jenž byl po útoku zrušen. Během setkání se nahlas předčítala jména všech 50 zabitých.

Řada vzpomínkových akcí

Okirano Tilaia, zástupce žáků na jedné ze škol v Christchurchi, která při útoku ztratila dva studenty, ve svém projevu citoval Martina Luthera Kinga, který podle něj zahrnoval lidi láskou, mírem a solidaritou. "Temnota nemůže vyhnat temnotu, to umí pouze světlo," řekl Tiliaia. "A nenávist nemůže vyhnat nenávist, to umí pouze láska."

Na Novém Zélandu se od útoku minulý týden konala řada vzpomínkových akcí. V pátek lidé po celé zemi poslouchali svolávání muslimů k modlitbě. Na příští pátek je plánována celonárodní vzpomínková akce.

Po útoku byl obviněn z vraždy osmadvacetiletý Australan Brenton Tarrant. Před soudem stane 5. dubna.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Erdogan pobouřil Nový Zéland. Na mítincích pouští video z útoků na mešity
Truchlící pozůstalí obětí novozélandského masakru
Přes milion videí za den. Sociální sítě nestačily mazat záběry útoku na Zélandu