Hlavy sicilských mafiánských rodin se od roku 1993, kdy byl Riina zatčen, sešly znovu až letos 29. května a do čela vybraly klenotníka Minea. Měla tak začít nová éra sicilské mafie Cosa Nostra.

Podle deníku La Repubblica se jednotlivé klany chtěly znovu spojit a reorganizovat obchod s drogami i sázení prostřednictvím internetu. Nejužší vedení mohl svolat jen boss bossů Toto Riina, který zemřel loni v listopadu. Posledních 24 let života strávil ve vězení.

Dnes 80letý Mineo ze strachu z odposlechu nepoužíval telefon. Nerad jezdil autem a raději se pohyboval pěšky. Byl odsouzen už během takzvaného maxiprocesu, který proběhl v letech 1986 až 1992. Za mřížemi tehdy strávil přes pět let. K dalším jedenácti letům vězení byl odsouzen v roce 2006.

Tvrdá rána pro mafii

"Je to jedna z nejtěžších ran, které stát mafii zasadil. Mineo byl po smrti Tota Riiny zvolen jeho nástupcem," napsal na instagramu italský vicepremiér Luigi Di Maio. "Pro tuhle spodinu už není v Itálii místo," dodal.

Jeho koaliční partner a druhý vicepremiér Matteo Salvini na facebooku uvedl, že policejní operace "rozložila nové nejužší vedení sicilské mafie".