Řidič podle svědků uvnitř autobusu vezl kanystry s benzínem do zásoby, jelikož po 2200 kilometrů dlouhé cestě kazašskou stepí je málo benzínek a neměl by kde doplnit palivo.

Některé zpravodajské servery ale místo plynového vařiče píší, že příčinou byla benzínová pájecí lampa. Rádio Svobodná Evropa, které cituje oficiální zdroj vyšetřování - kazašské ministerstvo vnitra, píše o plynovém vařiči (gas cooker).

Podle svědků jeden z kanystrů spadl vedle vařiče a vylil se. Benzín rychle vzplanul a požár se v mžiku rozšířil. V přeplněném autobuse pak cestující neměli téměř žádný čas na útěk a rychle se udusili.

K tragédii přispěl fakt, že zadní dveře autobusu byly zamčené. Ven se podařilo dostat jen dvěma řidičům a dalším třem lidem. Úřady zatím identifikovali 52 mrtvých Uzbeků, jednalo se především o muže, kteří jeli přes Kazachstán pracovat do Ruska. Mezi přeživšími jsou tři Kazaši a dva Uzbekové.

Podle serveru Podrobno.uz se jednalo o autobus značky Setra, který byl 29 let starý. Podmínky pro převoz cestujících již nesplňoval. Technická mu skončila v roce 2016.

Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev poslal svému uzbeckému protějšku Šavkatu Mirzijojevu telegram s oficiální kondolencí.

Úmyslné, či dokonce kriminální jednání vyšetřovatelé vyloučili.