K útoku došlo okolo půl 12 dopoledne našeho času. Informaci již potvrdil generální štáb české armády.

Mrtvým českým vojákem je rotný T. P. (1976). Zemřel poté, co na vozidlo českých vojáků začal střílet jeden z příslušníků afghánských bezpečnostních sil. Dva zranění vojáci jsou příslušníky první jednotky podpory a vlivu. K útoku se podle afghánských médií již přihlásil Tálibán.

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce s ministrem obrany Lubomírem Metnarem (za ANO) probrat opatření, která by mohla zabránit útokům na české vojáky v Afghánistánu. Předseda vlády i další politici vyjádřili soustrast rodině padlého vojáka. Metnar napsal, že prožívá nejtěžší období kariéry. Armáda podle něj pro rodiny i zraněné vojáky udělá maximum možného a potřebného.

Čeští vojáci v Afghánistánu.
Útok Tálibánu nebyl cílený na české vojáky. Jednotka stažena nebude

"Další ztráta života v Afghánistánu mě zasáhla, proto budu s ministrem obrany mluvit i o tom, jestli je možné přijmout opatření, která by eliminovala tyto útoky," napsal Babiš. Rodině padlého vojáka vyjádřil upřímnou a hlubokou soustrast, dvěma zraněným popřál brzké uzdravení.

Maximum možného pro rodiny vojáků

„Prožívám nejtěžší období kariéry. Žádná slova nenahradí bolest v srdcích rodin, i tak jim musím vyjádřit svoji nejhlubší soustrast a zraněným vojákům popřát hladké zotavení. Pro rodiny i zraněné vojáky uděláme maximum možného a potřebného!“ uvedl na twitteru ministr obrany Lubomír Metnar. Upřímnou soustrast rodině rotného T. P. vyjádřil i ministr vnitra Jan Hamáček. 

K útoku se v úterý ráno na ministerstvu obrany uskuteční mimořádný briefing ministra obrany Metnara a náčelníka generálního štábu české armády Aleše Opaty. Nesmírně hrdý je na české vojáky, kteří v Afghánistánu bojují proti terorismu, ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Napsal to na twitteru. "Tito hrdinové každý den riskují vše, abychom my doma byli v bezpečí," dodal.

Stejně jako on vyjádřili soustrast rodině padlého a zraněným popřáli brzké uzdravení také předseda TOP 09 Jiří Pospíšil a šéf ODS Petr Fiala. "Obdivuji statečnost našich účastníků mise v Afghánistánu. Jejich působení má velký význam pro mezinárodní společenství a zaslouží si naši úctu a plnou podporu," doplnil na twitteru předseda občanských demokratů.

Podle poslance KDU-ČSL Marka Výborného jsou čeští vojáci hrdinové a vlastenci. "Boj se zlem v podobě mezinárodního terorismu musíme vést společně se spojenci dál. Čest památce zemřelého vojáka!" napsal na twitteru.

Pietní ceremoniál za zesnulé vojáky na pražském ruzyňském letišti.
Čeští vojáci obnovili po útoku v Afghánistánu hlídkování
Pietní ceremoniál za zesnulé vojáky na pražském ruzyňském letišti.
Smrt tří českých vojáků v Afghánistánu: útočník nebyl sám

Jak uvedla mluvčí Generálního štábu Magdalena Dvořáková, vojákům byla na místě poskytnuta první pomoc. Následně byli letecky transportováni do vojenské nemocnice na základě v Bagrámu. Rodiny vojáků již byly informovány, k dispozici jsou jim vojenští psychologové. 

Čeští i koaliční vojáci se na letišti na základně Bagrám v Afghánistánu rozloučili se svými třemi českými spolubojovníky.
Čeští vojáci v Afghánistánu se stali oběťmi dobře připravené léčky

Pět českých vojáků bylo v Afghánistánu zraněno minulý týden. Atentátníci tehdy zaútočili v okolí základny Bagrám automobilem naloženým výbušninami na obrněný vůz českých vojáků. Jeden z nich byl zraněn vážně, byl dvakrát operován. Do České republiky by měl být převezen na konci tohoto týdne.

Na začátku srpna pak zahynuli v Afghánistánu při sebevražedném útoku tři čeští vojáci. Trojice zemřela během ranní pěší hlídky nedaleko základny v Bagrámu, když se v jejich blízkosti odpálil sebevražedný útočník. K útoku, při němž byli zraněni dva afghánští a jeden americký voják, se přihlásilo radikální islamistické hnutí Tálibán, které podniká podobné atentáty proti členům mise NATO či afghánským bezpečnostním silám.

Na základě navýšení mandátu pro mise, schváleného Parlamentem České republiky v červnu letošního roku, působí české jednotky kromě Bagrámu a Kábulu také v provinciích Herát a Lógar, kde pomáhají s výcvikem afghánských ozbrojených složek.