Lane spolu s dalšími dvěma kolegy podle prokuratury napomohli vraždě tím, že nezastavili policistu Dereka Chauvina, který Floydovi klečel takřka devět minut na krku. Chauvin čelí obvinění z vraždy. Floydova smrt vyvolala v USA nevídanou vlnu demonstrací proti rasové nerovnosti a policejní brutalitě, protesty v mnoha městech přerostly v násilnosti.

Všechny čtyři policisty po incidentu policie v Minneapolisu propustila. O několik dní později byl zadržen a obviněn z vraždy Chauvin a následně z napomáhání vraždě i jeho tři kolegové. Pro Chauvina stanovil soud kauci 1,25 milionu dolarů (29 milionů korun) a pro zbývající trojici milion dolarů (23,5 milionu korun).

Smrt černocha George Floyda během policejního zásahu v americkém městě Minneapolis rozpoutala v USA demonstrace, které přerostly v násilí a rabování.
Konec brutality? Soud zakázal policii v Minneapolis zaklekávání podezřelých

V případě splnění dalších podmínek, jako jsou mimo jiné odevzdání cestovních dokladů, závazek neopustit americký stát Minnesotu či odevzdání případných zbraní, se kauce sníží na jeden milion pro Chauvina a 750 tisíc dolarů pro ostatní. Lane k propuštění využil kauci se splněním podmínek.

Laneův právní zástupce Earl Gray médiím řekl, že jeho klient se snažil Floydovi pomoci. Uvedl také, že Gray byl teprve čtvrtým dnem v práci a že Chauvin byl jeho školitel, kterého měl poslouchat.

Rakev s ostatky George Floyda během pohřbu v americkém Hostonu, 9. června 2020
USA se loučily s Georgem Floydem. K jeho rakvi přišly tisíce lidí

"Co měl můj klient udělat, když ne poslouchat školicího důstojníka?" řekl Gray. Laneův právník nyní podle médií připravuje žádost o stažení obvinění.