Podle agentury Reuters je šest činitelů amerických a západoevropských tajných služeb přesvědčeno o tom, že rozhodující podíl na Chášukdžího smrti měl saudský korunní princ Muhammad bin Salmán, který zemi de facto vládne. „Jen těžko si lze představit, že by o tom nevěděl,“ uvedl jeden z nich.

Kvůli Chášukdžího případu do Turecka v pondělí odcestovala ředitelka Ústřední zpravodajské služby (CIA) Gina Haspelová, upozorňují americká média. Již v pondělí se saúdským korunním princem sešel Muhammadem bin Salmanem i americký ministr financí Steven Mnuchin.

Přesvědčení tajných služeb o Salmánově vině se opírá právě o jeho dominantní roli v saúdské vládě. Stále však nebyly objeveny žádné konkrétní důkazy a západní bezpečnostní složky tak ani zdaleka nemají úplný obrázek o tom, co na saúdském konzulátu v Istanbulu skutečně stalo, připomíná agentura Reuters.

Sporná je i odpověď na otázku, zda saúdské komando skutečně mělo novináře zavraždit, nebo pouze unést a následně dopravit do Saúdské Arábie. Turecko sice tvrdí, že existuje zvukový záznam dokládající Chášukdžího mučení a usmrcení, nikdo ze západních činitelů ale zatím tuto údajnou nahrávku neslyšel.

Detailní a hodnověrné důkazy? 

Podle agentury Reuters však turečtí vyšetřovatelé předali svým západním kolegům slovní informace o důkazech, jež mezitím nashromáždili v Chášukdžího případu. Ty mají být velmi detailní a hodnověrné. Nezávislá zjištění západních tajných služeb pak údajně podporují zprávy médií, že novináře na konzulátu zavraždilo komando vyslané ze Saúdské Arábie.

Ačkoli Saúdská Arábie dříve opakovaně tvrdila, že Chášukdží opustil budovu konzulátu bez zranění, o víkendu potvrdila, že k jeho smrti skutečně došlo. Podle oficiální verze Rijádu zemřel opoziční novinář po bitce s lidmi, s nimiž se na úřadě sešel. Saúdští vyšetřovatelé údajně netuší, kde se momentálně nachází jeho tělo, dělají ale vše proto, aby jej našli a vrahy potrestali.

Této verzi ovšem svět příliš nevěří. Podle některých zdrojů Chášukdžího zavraždila skupina patnácti Saúdů, kteří jej napadli, zdrogovali a následně zardousili. Mezitím zbytek týmu smotal Chášukdžího tělo do koberce a předal ho místnímu kontaktu, který se ho později zbavil.

Kritik korunního prince

Saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží byl známou tváří politických talk-show na arabských satelitních televizích. Zároveň působil jako editor významného deníku a v minulosti byl poradcem prince Turki af-Faisala, bývalého šéfa zpravodajské služby a velvyslance ve Spojených státech a Velké Británii.

Ve svých komentářích v minulosti opakovaně kritizoval korunního prince Muhammada bin Salmána, který podle Chášukdžího propaguje reformy, ale nepřipouští o nich debatu. Kritizoval také podíl saúdskoarabské armády na bojích v Jemenu nebo politiku vlády vůči Kataru.

Novinář byl naposledy spatřen 2. října, kdy odešel na saúdskoarabský konzulát v Istanbulu. Jeho tělo se dosud nenašlo.