"Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření nedávného úmrtí Roma v České republice poté, co ho zadržela policie. Záběry pořízené 19. června v Teplicích, v České republice, ukazující zákrok policie proti Romovi, který později zemřel v sanitce, jsou znepokojující a vyvolávají mnoho otázek ohledně okolností tohoto tragického incidentu," uvedl v prohlášení mluvčí Daniel Höltgen.

Zásah v Teplicích, který vyvolal emoce.
Lékaři ho zachraňovali i dříve. Zloděj a narkoman, popisují známí muže z Teplic

"Romové jsou největší menšinou v Evropě a Rada Evropy se dlouhodobě zapojuje do spolupráce s vládami a romskou komunitou na ochraně Romů před diskriminací a na podpoře jejich integrace a zapojení do společnosti," zdůraznil dále mluvčí organizace, která mimo jiné usiluje o udržování a rozvoj základních lidských práv a svobod.

Teplický incident vyvolal pozornost nejen v České republice, ale také ve světě a je od počátku mnohými přirovnáván k případu černocha George Floyda, který zemřel ve Spojených státech poté, co mu policista několik minut klečel na krku.

Romové vytvořili pietní místo v teplické ulici U Hřiště.
Romové se sjíždějí k Albertu v Teplicích: Chceme uctít památku českého Floyda

Veřejnost se o zákroku v Teplicích dozvěděla poté, co se na sociálních sítích objevilo amatérské video. Je z něj patrné, že se muž vzpíral a křičel a policisté proti němu použili donucovací prostředky. Podle serveru Romea.cz zasahující policista několik minut klečel zadrženému Romovi na krku. Policie popřela, že by metoda znehybnění muže vedla k jeho smrti. Podle policejního mluvčího pitva vyloučila souvislost mezi úmrtím a policejním zákrokem, muž byl zřejmě pod vlivem drog a příčinou smrti patrně bylo předávkování.

Na místě, kde v Teplicích v sobotu v sanitce muž po policejním zákroku zemřel, vzniklo pietní místo, ke kterému přicházejí stovky lidí, zapalují svíčky a pokládají květiny.