Staršího Australana v jeho domě podle britské BBC objevil příbuzný. Když na venkovskou nemovitost dorazili záchranáři, agresivní klokan je k muži nepustil, a nebylo tak možné jej ihned ošetřit. Vačnatce nakonec museli policisté zastřelit, muž však i přes následnou snahu záchranářů na místě zemřel.

Muže na Floridě téměř zabil aligátor. Ilustrační foto.
Muže na Floridě napadl aligátor. Děsivý útok zachytil letící dron

Podle australské stanice ABC šlo o známého australského chovatele alpak, sedmasedmdesátiletého Petera Eadese. Policie uvedla, že tříletého klokana choval jako domácího mazlíčka, o kterého se staral od malička.

Podle místních byl muž velkým milovníkem zvířat, jeho stádo čítalo na šedesát alpak, chovatel je přesto všechny pojmenoval a po jejich smrti je pohřbíval na jím vybudovaném hřbitově. V roce 2017 Eades pro ABC řekl, že až zemře, přeje si být pohřben vedle své oblíbené alpaky Claudie.

Incident se stal v období, kdy se klokani v Austrálii rozmnožují. „Testosteron a hormony mohou mladé klokaní samce učinit obzvláště agresivními. Chtějí zápasit, boxovat. Tragický případ ukazuje na skutečnost, že klokani rozhodně nejsou domácí mazlíčci, jsou to divoká zvířata,“ komentovala ošetřovatelka divoké zvěře Michelle Jonesová pro stanici ABC.

Tragédie po 86 letech

Útoky klokanů v Austrálii nejsou ničím výjimečným. Rozvoj australských měst podle expertů čím dál více zasahuje do teritorií divokých klokanů. V červenci divoké zvíře napadlo sedmašedesátiletou ženu při procházce v Queenslandu. Skončila v nemocnici s řeznými ranami a zlomenou nohou. V březnu zase agresivní vačnatec způsobil vážná poranění hlavy tříleté dívce.

Nedávný případ ze Západní Austrálie je prvním smrtelným útokem v zemi za posledních 86 let. K poslednímu tragickému incidentu došlo v roce 1936 v Novém Jižním Walesu, kdy divoké zvíře zabilo lovce.

Kakadu chocholatý. Ilustrační snímek
VIDEO: Nepomůže ani cihla. Papoušci kakadu vedou s lidmi „válku“ o popelnice

„Útoky klokanů v zemi nejsou ničím neobvyklým, jen zřídkakdy však mají smrtelné následky. Klokani jsou velká zvířata, mají ostré nehty i zuby. Pokud jsou zahnáni do kouta, mohou být velmi nebezpeční,“ vysvětlil expert na chování klokanů Graeme Coulson.

Problém podle něj spočívá v tom, že jak klokani, tak lidé stojí vzpřímeně, na dvou nohách. Takový postoj je však pro mladé samce výzvou.