Účelem barelových bomb je způsobit co největší možnou zkázu a zabít co nejvíc lidí. Syrská armáda v současnosti svádí těžké boje s povstalci o druhé největší syrské město Halab.

Sudy bývají naplněny trinitrotoluenem (TNT), naftou a kusy oceli a jejich exploze prý dokáže zničit rozsáhlejší oblast než běžné silné výbušniny.

„Takovou ránu jsem nikdy v životě neslyšel. Měl jsem štěstí, že jsem stál za rohem, ale stejně mne to srazilo na zem a z uší se mi řinula krev," vypověděl o útoku barelovou bombou povstalecký bojovník Muhammad Ibráhím, který se stále ještě vzpamatovává ze zranění, jež mu nálož způsobila. Nohy má zjizvené, ušní bubínky proražené. Jeho bratranec Abdo explozi nepřežil.

Posádka barely vystrčila ven

Ibráhím bojuje společně s tisíci dalších rebelů v ulicích Halabu šest týdnů. Letecké útoky jsou hlavní zbraní armádních jednotek věrných prezidentovi Bašáru Asadovi.

Podle povstaleckého mluvčího abú Ámira ze severu města armáda poprvé použila barelové bomby tento týden, a to minimálně ve dvou různých částech Halabu. Podle videozáznamů zveřejněných na internetu se nad zvolenou lokalitou vždy chvíli vznášela helikoptéra, jejíž posádka nakonec ničivou zbraň vystrčila ven a nechala ji dopadnout na zem.

„Jeden z incidentů se odehrál ve veřejném parku v oblasti Bab al-Najráb, kde se lidé ukrývali před ostřelováním. Byli to řadoví občané, bezbranní vůči takovémuto typu útoku," řekl mluvčí. Na videozáznamech na internetu jsou také vidět nevybuchlé barelové bomby asi 35 kilometrů západně od Halabu a na dalších třech místech v provinciích Idlib a Homs.