„S Američany jsme jednali o ukončení invaze v Afghánistánu,“ potvrdil agentuře AP tálibánský mluvčí Zabihulláh Mudžahíd. Popřel však informace médií, podle kterých se ve Spojených arabských emirátech měl tým vyjednavačů radikálního hnutí sejít i s představiteli afghánské vlády.

Boje v Afghánistánu
Americký nálet si v Afghánistánu vyžádal nejméně 23 obětí. Jedná se o civilisty

„Není v plánu setkat se s administrativou z Kábulu,“ prohlásil Mudžahíd. „Neexistuje možnost, že by byli zástupci vlády přítomni na setkání, kterého se zúčastní Islámský Emirát (označení, které Tálibán na území Afghánistánu používá),“ uvedl a označil současné vedení země za americké loutky. Tálibán v minulosti opakovaně uved, že bude jednat pouze se Spojenými státy.

Arabský podíl

Ačkoli se zástupci Kábulu pondělního jednání nezúčastnili, přítomnost čelních představitelů vlády, jako je například bezpečnostní poradce Hamadulláh Mohíb, ve Spojených arabských emirátech svědčí podle AP o snaze v mírových rozhovorech pokročit.

Významná je i účast arabských delegací, které mají na Tálibánské vůdce značný vliv. Mohly by je tak přesvědčit k drobným ústupkům, včetně uskutečnění bilaterálních jednání s afghánskou vládou. Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Pákistán byly v minulosti jediné země, které oficiálně uznaly Tálibánskou vládu, která se k moci dostala v roce 1996.

Bombový útok v Afghánistánu
V Afghánistánu vybuchla bomba. Zemřeli tři američtí vojáci

Radikálové, považovaní západními zeměmi za teroristickou organizaci, ovládají v současné době téměř polovinu afghánského území a prakticky každodenně podnikají útoky, které cílí zejména na vládní představitele a stanoviště ozbrojených sil.

Blížící se volby

Americké ministerstvo zahraničí oficiálně předchozí setkání se zástupci Tálibánu nepotvrdilo, ale ani nepopřelo. Mírový vyslanec Washingtonu Zalmay Khalilzad však připustil, že se již setkal se všemi stranami válečného konfliktu. 

S Tálibánci se měl setkat během třídenního jednání na území Kataru minulý měsíc. Khalilzad poté odjel do Kábulu, kde současného afghánského prezidenta Ašraafa Gháního vyzval, aby sestavil tým, který by měl jednání s radikály na starost.

Vyslanec Spojených států novinářům sdělil, že by rád dosáhl konkrétního plánu budoucích jednání ještě před afghánskými prezidentskými volbami, které se uskuteční v dubnu příštího roku. Od září, kdy byl jmenován do funkce, navštívil Khalilzad oblast Blízkého východu již několikrát. Na začátku prosince například jednal v Islámábádu s premiérem Imranem Khanem, kterého požádal o zprostředkování dalších rozhovorů s Tálibánem.

Útok Talibanu na policejní velitelství. Ilustrační snímek
Talibán přepadl na západě Afghanistánu policejní konvoj. Zemřelo 20 lidí