BBC uvádí, že nepříznivým počasím je nějakým způsobem zasaženo 250 milionů lidí, přes milion z nich je bez dodávek proudu. Podle CNN bylo v pátek ve Spojených státech zrušeno více než 5000 letů, v sobotu přes 3400 a další tisícovka zrušených letů byla ohlášena na dnešek.

Nejhorší mrazy postihují americký stát Montana, kde teplota klesá k minus 45 stupňům Celsia. Meteorologové uvedli, že v národním parku Glacier v Montaně a na přilehlých kopcích a planinách by mohlo napadnout přes 20 centimetrů sněhu a vítr může dosahovat 144 kilometrů za hodinu.

Nehoda kamionu na zasněžené silnici u města Wyoming v americkém státě Michigan, 23. prosince 2022
Nad USA a Kanadou zuří sněhová bouře. Zemřelo nejméně 19 lidí, tvrdí média

Husté sněžení je hlášeno ze států Minnesota, Iowa, Wisconsin a Michigan. Ve městě Buffalo ve státě New York meteorologové varují před „nulovou viditelností“. Úřady ve městě postiženém výpadky dodávek elektřiny vyzvaly obyvatele, aby vyhledali útočiště v kostelech, na policejních stanicích a na dalších místech, které mohou být vytápěné.

I v jižních státech jako Florida či Georgia, kde panuje obvykle mírnější počasí, byla vydána varování před silnými mrazy. Jediný region, který je chladného počasí ušetřen, je Kalifornie, chráněná do značné míry kontinentálními horskými pásmy píše BBC.

V Kanadě trpí arktickou bouří především státy Ontario a Quebec.

Tragické dopravní nehody 

Většina úmrtí souvisejících se sněhovou bouří se týká dopravních nehod. Mezi mrtvými jsou čtyři oběti řetězové srážky asi 50 automobilů v americkém státě Ohio. Při jiných dopravních nehodách přišly ve stejném státě o život i další čtyři lidé.

Ruská jaderná ponorka Jurij Dolgorukij
Další podezřelá smrt v Rusku. Nečekaně zemřel šéf jedné z největších loděnic

Televize CNN uvedla, že od středy si bouře vyžádala nejméně 22 mrtvých v sedmi amerických státech. Televize Sky News píše o 28 obětech, mezi nimiž jsou kromě lidí zahynulých při dopravních nehodách také například umrzlí bezdomovci či lidé, k nimž se kvůli počasí nedostala lékařská pomoc.

Americké úřady na mnoha místech apelovaly na občany, aby se nevydávali na cesty, pokud to není nezbytně nutné. Stovky lidí, kteří vyjeli na silnice, totiž uvázly kvůli sněžení ve svých vozidlech.