Již od pondělního rána se nedá autem dostat do obcí Obertauern, Unken, Lofer, Svatý Martin, Weissbach a Rauris. Kolem osmnácté hodiny se kvůli dalším uzavírkám přidaly k tomuto výčtu ještě obce Tweng, Grossarl a Hüttschlag. V historickém hostinci Krimmler Tauernhaus uvízlo pět lidí. Na 150 domácností se ocitlo bez dodávek elektrické energie.

Kolem páté hodiny odpolední byl uzavřen úsek dálnice A10 od hranic mezi Salcburskem a Korutany až po Flachau. Uzavírka kvůli zvyšujícímu se počtu uvízlých kamiónů potrvá výhledově několik hodin. Mimo provoz zůstaly železniční úseky mezi Gollingem-Abtenau a Werfenem, Saalfeldenem a Svatým Johannem v Tyrolsku a rovněž Stainachem-Irdningem a Bischofshofenem.

Na boji s masami sněhu se momentálně podílí kolem 300 rakouských vojáků, 520 dobrovolných hasičů a také 21 vodních záchranářů. Pomáhají zejména s odklízením sněhu ze střech domů.

Od začátku sněhové kalamity zahynuli v Salcbursku již tři lidé. Pátého ledna se dvojice mladých myslivců poblíž Abtenau vypravila na sněžnicích nakrmit zvěř, když je zasypala lavina. Při odklízení sněhu ze střechy ve Faistenau si sedmačtyřicetiletý muž přivodil pád, na jehož následky dnes zemřel.

Snowboardista strhl lavinu z místa, kde neměl co dělat

Šťastný konec měl pád laviny dnes odpoledne ve středisku Obertauern. Český snowboardista a učitel lyžování zde jízdou mimo sjezdovku zapříčinil pád prachové laviny, která zasypala zadní část horského hotelu místy až do výše tří metrů. Nikdo nebyl zraněn. Policie však po skončení vyšetřování případ dvaatřicetiletého Čecha předá prokuratuře kvůli podezření z trestného činu obecného ohrožení, neboť příkrý svah nad hotelem byl již několik dnů uzavřen.

Lavinové nebezpečí přetrvává

Na většině horského území Rakouska platí druhý nejvyšší lavinový stupeň nebezpečí, tedy čtvrtý. Ve spolkové zemi Vorarlbersko je riziko dokonce na nejvyšší úrovni (velmi vysoké). V noci na úterý i přes den bude pravděpodobně dále sněžit a vanout prudký vítr. Ve středu má přijít náhlé oteplení, které i ve vyšších polohách dostane teploty nad bod mrazu. Nadále bude proto hrozit spontánní spuštění lavin.