Členové Sněmovny lordů schválili v poměru 335 ku 244 pozměňovací návrh, podle nějž získali britští zákonodárci poslední slovo ve věci brexitu - včetně možnosti setrvat v unii, pokud se jim nebudou podmínky dohody o vystoupení Británie z EU zamlouvat, což znamená, že odchod ostrovního království z unie může být ještě odložen. Informuje o tom agentura AFP. 

Konzervativní vláda britské premiérky Theresy Mayové už dříve uvedla, že bude proti tomuto návrhu bojovat. "Tento návrh může oslabit naši vyjednávací pozici v jednáních o brexitu tím, že poskytne britskému parlamentu bezpříkladnou pravomoc nařídit vládě v rámci těchto jednání jakýkoli krok, včetně pozastavení celého procesu odchodu a snahy udržet Británii v EU na neurčitou dobu," uvedl v prohlášení vládní mluvčí.

Bývalý vůdce britských konzervativců Michael Howard varoval, že tento pozměňovací návrh "může vést a pravděpodobně povede ke k jedné, ale k několika ústavním krizím". 

Britská vláda trvá na tom, že Británie by měla odejít z evropského bloku podle zákona o vystoupení z EU, jak ho letos v lednu přijala Dolní sněmovna britského parlamentu. Slíbila přitom poslancům, že o konečné podobě dohody, kterou očekává v říjnu, budou moci hlasovat. Pokud ji schválí, vystoupí Británie z EU podle původního plánu, tedy v březnu 2019. Pokud by ji ale neschválili, pak se jako jediná v současnosti možná alternativa nabízí to, že celé jednání o brexitu zamrzne na mrtvém bodě. 

Jednání o brexitu jsou složitá mimo jiné proto, že někteří britští poslanci i podnikatelé chtějí zůstat v celní unii, protože se chtějí vyhnout clům a pohraničním kontrolám. Podle britské vlády ale s vystoupením Spojeného království z EU jeho členství na unijním vnitřním trhu a v celní unii zanikne.