„V Bělehradu ošetřujeme tři sta zlomenin denně,“ tvrdí chirurg Dušan Spasić.

V Sofii nestoupnou v panelových bytech teploty nad 18 stupňů Celsia. „Centrální vytápění zkolabovalo, není topný olej. Je to tragédie, že si neumíme poradit,“ řekl primátor Bojko Borisov.

V zemi platí už od středy stav nouze. Metr a půl vysoké přívaly sněhu odřízly jen v Bulharsku od elektřiny přes 310 míst, bez vody byli lidé v 30 obcích.

„Jsme bezmocní, sanitky se nemohou dostat k pacientům a my jsme tak nedokázali zachránit nejméně tři lidi,“ řekl mluvčí Státní záchranné služby agentuře BTA.

Vrtulníkem museli kvůli sněhové spoušti a silnému větru zásobovat potravinami padesát dospělých a dvacet dětí, kteří slavili konec roku na horské chatě v centrálním Bulharsku. Až v pátek se povedlo většinu z nich evakuovat.

Zcela neprůjezdná je od středy i dálnice mezi metropolemi Sofií a Bukureští, zavřené bylo střídavě i letiště v přímořské Varně a rumunském hlavním městě Bukurešti.

Právě v Rumunsku musela kvůli nezvladatelné situaci zasáhnout i armáda, která odklízela třímetrové závěje dokonce obrněnými transportéry.

Ve slovenské metropoli Bratislavě přívaly sněhu zpožďovaly městskou hromadnou dopravu až o půl hodiny, v rakouských Alpách zase déšť udělal ze sjezdovek nebezpečná kluziště. Kvůli ledovému podkladu se trhal sníh. Jen v Rakousku zabili přes víkend laviny tčtyři turisty.

„Na sjezdovky napadala taková ledovka, že lidé ani nevyrazili lyžovat. Je to o zlomeninu,“ řekla Deníku majitelka penzionu ve Schladmingu Eva Schütterová.

Chaos panuje i v Itálii, kde zůstalo pod sněhem 1500 kilometrů dálnic. Hlavně v okolí Milána a Turína.

Za oceánem, na Floridě, dokonce podle agentury AP padají leguáni kvůli nečekanému přívalu zimy ze stromů a pracovníci města Miami je ohřívají v termoboxech.

V Kalifornii je kvůli sněhové bouři bez elektřiny 615 tisíc domácností, na jihu země kvůli lijákům hrozí sesuvy podmáčené půdy.

Sníh v posledních dnech překvapil i obyvatele planety i na místech, kde obvykle tak vydatně nesněží. V Íránu a dokonce i v letním dovolenkovém ráji Maroku.