„Snowden předal pracovníkovi Federální migrační služby v Šeremeťjevu žádost o poskytnutí dočasného azylu," řekl Kučerena podle ITAR-TASS. Úřadovna migrační služby, což je fakticky přistěhovalecký úřad, se nalézá přímo v tranzitní zóně. Uprchlík tak podle advokáta ještě formálně nevstoupil na ruské území.
Snowden pobývá v tranzitní zóně moskevského letiště Šeremeťjevo od 23. června, kdy přiletěl z Hongkongu po prozrazení tajného amerického programu Prism o sledování internetové a telefonické komunikace. Minulý pátek k sobě pozval skupinu ruských ochránců lidských práv a požádal je o pomoc při získání útočiště v Rusku, než bude moci odletět do Latinské Ameriky.
Advokát mu vše vysvětlil
Schůzky se zúčastnil i advokát Kučerena a od té doby pomáhal uprchlíkovi s právními radami. „Aktivně se dovolává mých rad," pochlubil se advokát považovaný za blízkého Kremlu. „Protože neumí rusky, ani nezná ruské zákony, vysvětlil jsem mu vše ohledně postavení uprchlíka a s tím souvisejících zákonů, o dekretu z roku 1995 o politickém azylu a vládní vyhlášce o dočasném azylu," dodal.
Američan už dříve požádal o azyl dvě desítky zemí včetně Ruska, ale tuto žádost stáhl poté, co se dozvěděl o podmínce prezidenta Vladimira Putina, že by musel ukončit „protiamerickou činnost", tedy přestat zveřejňovat informace o americkém sledování internetové a telefonické komunikace.
Putin tuto podmínku zopakoval i v pondělí, kdy obvinil Spojené státy, že zastrašováním všech zemí, aby neumožnily uprchlíkův přelet, vlastně zablokovaly Snowdena v Moskvě.