„Egypt je naším významným partnerem, podporujeme jeho boj s terorismem. Stabilita Egypta je důležitá jak pro Blízký východ, tak EU,“ uvedl český premiér po schůzce v maďarské metropoli. Poukázal tak na fakt, že Egypt je jedním z nejstabilnějších zemí regionu severní Afriky a Blízkého východu, a tudíž důležitý partner nejen pro Českou republiku, ale i pro celou Evropskou unii.

Sobotka také připomněl, že Egypt hraje pro české občany důležitou roli i v cestovním ruchu. I přes teroristické hrozby v posledních letech si na pobřeží Středozemního moře či k proslulým pyramidám ročně najde cestu zhruba 120 tisíc Čechů. Sísí jej ujistil, že na ochranu rekreačních destinací Egypt vyvíjí velkou snahu.

S bezpečností tak souvisel i další bod společných rozhovorů – obchod. Český premiér zdůraznil, že vetší investice ze strany českých firem rovněž záleží na otázce bezpečnosti. A to nejen v otázce terorismu, ale i práva.

Podle Sobotkových slov mají Češi zájem do Egypta více vyvážet. S hospodářskou spoluprací mezi Evropskou unií a Egyptem počítá i Sísi. "Je pro nás ale také důležité, abychom byli schopni zajistit, že firmy, které do Egypta dodávají, dostanou zaplaceno," přiblížil Sobotka s tím, že v současné situaci to ze strany Egypta není vždy samozřejmé.

Premiér rovněž vidí budoucnost v dalších dodávkách v obranném průmyslu. Češi už Egyptu například pomohli vyzbrojit policii i armádu. 

Egypt také stojí o českou expertízu v oblasti výstavby jaderných elektráren. "I tady vidím další prostor ke spolupráci," řekl český premiér novinářům.

Další společné otázky pak projednají premiéři V4 (Česka, Slovenska, Maďarska a Polska) na historicky první schůzce a egyptského prezidenta společně. „S prezidentem Sísím debatujeme o stabilizaci Libye, boji s terorismem, řešení nelegální migrace i ekonomické spolupráci s Egyptem,“ uvedl na Twitteru Sobotka.