„Egypt je naším významným partnerem, podporujeme jeho boj s terorismem. Stabilita Egypta je důležitá jak pro Blízký východ, tak EU,“ uvedl český premiér po schůzce v maďarské metropoli. Poukázal tak na fakt, že Egypt je jedním z nejstabilnějších zemí regionu severní Afriky a Blízkého východu, a tudíž důležitý partner nejen pro Českou republiku, ale i pro celou Evropskou unii.

Lithium na Cínovci - průzkumné vrty
Sobotka řekl Japoncům, že budeme lithiové centrum Evropy

Sobotka také připomněl, že Egypt hraje pro české občany důležitou roli i v cestovním ruchu. I přes teroristické hrozby v posledních letech si na pobřeží Středozemního moře či k proslulým pyramidám ročně najde cestu zhruba 120 tisíc Čechů. Sísí jej ujistil, že na ochranu rekreačních destinací Egypt vyvíjí velkou snahu.

S bezpečností tak souvisel i další bod společných rozhovorů – obchod. Český premiér zdůraznil, že vetší investice ze strany českých firem rovněž záleží na otázce bezpečnosti. A to nejen v otázce terorismu, ale i práva.

Podle Sobotkových slov mají Češi zájem do Egypta více vyvážet. S hospodářskou spoluprací mezi Evropskou unií a Egyptem počítá i Sísi. "Je pro nás ale také důležité, abychom byli schopni zajistit, že firmy, které do Egypta dodávají, dostanou zaplaceno," přiblížil Sobotka s tím, že v současné situaci to ze strany Egypta není vždy samozřejmé.

Alexander Van der Bellen přijel do Česka vlakem
Rakouský prezident přijel do Prahy vlakem, Sobotka ho vítal na nádraží

Premiér rovněž vidí budoucnost v dalších dodávkách v obranném průmyslu. Češi už Egyptu například pomohli vyzbrojit policii i armádu. 

Egypt také stojí o českou expertízu v oblasti výstavby jaderných elektráren. "I tady vidím další prostor ke spolupráci," řekl český premiér novinářům.

Další společné otázky pak projednají premiéři V4 (Česka, Slovenska, Maďarska a Polska) na historicky první schůzce a egyptského prezidenta společně. „S prezidentem Sísím debatujeme o stabilizaci Libye, boji s terorismem, řešení nelegální migrace i ekonomické spolupráci s Egyptem,“ uvedl na Twitteru Sobotka.

Uprchlíci na řeckém ostrově Lesbos
Rakousko chce obnovit kontrolu na italských hranicích, kvůli uprchlíkům