Sobotka dal ale jasně najevo, že rozhovorům s nejvyššími čínskými představiteli budou dominovat jiná témata. „Rozdílnost společenských systémů je ale potřeba vzít jako fakt. Pokud mají ale státy rozvíjet mírové vztahy, je potřeba, aby se vzájemně respektovaly," upozornil. Odmítl přitom, že by sbližování obou zemí bylo výměnou lidských práv za byznys. „Měli bychom se zbavit předsudků, které nemají v USA, Velké Británii, Německu, Francii nebo v Polsku," řekl premiér s tím, že všechny tyto země už navázaly s druhou největší ekonomikou světa hlubší vztahy.

Velké obavy nemá ani z pronikání čínských agentů do české politické sféry a státní správy, před nímž letos na podzim varovala BIS.

„Nemyslím si, že by jakékoliv čínské zpravodajské služby pronikaly mezi české politické špičky. Když se podíváme na čínské firmy, které působí v ČR, nejsme první zemí Evropy, kam přišly. Většinou působí v řadě západních zemí a zatím nemáme signály o tom, že by se tam tyto firmy chovaly způsobem, který by byl podezřelý nebo by byl hoden pozornosti bezpečnostních složek," vzkázal Sobotka.

Během týdenní návštěvy Říše středu, kam míří i s několika ministry, zástupci krajů a početnou podnikatelskou delegací, bude český premiér jednat mimo jiné s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a premiérem Li Kche-čchiangem.

Ústředním tématem cesty je prohlubování vzájemných ekonomických vztahů. Sobotkův kabinet chce hlavně zlepšit obří deficit vzájemné bilance a zvýšit český export do Číny, premiér ale nevyloučil další čínské investice v Česku. „Některé z nich mohou být ve finančním sektoru, ale mohou mířit i do průmyslových firem," naznačil.

Česká vláda by z Prahy ráda udělala finanční centrum Číny pro střední Evropu, Peking se přitom poohlíží po příležitostech v celém regionu – Sobotka se v úterý ve městě Su-Čou zúčastní summitu lídrů 16 zemí střední a východní Evropy s čínskými představiteli.

V pondělí premiér zavítá do šanghajského závodu Škoda Auto. Jednat bude i o zřízení letecké linky do tohoto velkoměsta.