„Máme v České republice už celé generace vynikajících filmových profesí, jako jsou kameramani, filmoví architekti, zvukaři, herci, kaskadéři, hudebníci, technici. Tohle všechno podle mého názoru představuje velké bohatství, kterým Česká republika disponuje," řekl Sobotka představitelům společností Universal Studios, Warner Bros., Walt Disney, Paramount Pictures, Sony Pictures a Twentieth Century Fox.

„Jsme schopni v České republice nabídnout vysokou kvalitu poskytovaných služeb, kvalitní filmovou infrastrukturu, a to, co je také zajímavou příležitostí, je ohromná rozmanitost lokací. Na malé ploše nabízíme filmařům architekturu všech historických stylů a epoch, a to v těsné blízkosti různorodých a nádherných přírodních lokací," poznamenal dále ministerský předseda. Zdůraznil také stabilitu a bezpečnost České republiky.

Sobotka připomněl i velký zájem amerických filmových studií o natáčení v Česku počátkem 90. let. Postupně ale poklesl, podle něj i proto, že Česká republika nenabízela investiční pobídky pro filmaře tak jako země v okolí. Zvýšit atraktivitu Česka pro filmaře má i nový zákon týkající se pobídek, který už prošel Sněmovnou. „Chtěl bych zdůraznit, že vládě České republiky záleží na tom, abyste se se svými filmovými a televizními projekty do České republiky vrátili," dodal Sobotka.

Zjednodušit systém

Novela týkající se filmových pobídek má za cíl zjednodušit jejich systém. Nyní se výzva k podávání žádostí zveřejňuje pouze na začátku roku, podle novely by to mělo být možné kdykoliv během roku. Změna by měla zabránit odchodu zahraničních produkcí do jiných států. Pro filmové pobídky na letošní rok rozpočet ministerstva kultury počítá s 800 miliony ko­run.

Takzvané pobídky ve formě vrácení 20 procent prokazatelně utracených nákladů nabízí Česko zahraničním filmařům od roku 2010. První roky ale byla suma, kterou na ně stát vynakládal, nízká, a tvůrci dávali přednost jiným zemím. Loni už byly pobídky přibližně ve stejné výši jako letos a do ČR přinesly investice ve výši 4,5 miliardy korun, což je největší částka za posledních 12 let.