Rok po nejdražších zimních olympijských hrách 
v historii vlají uprostřed sportovních areálů v Soči stále vlajky soutěžících zemí a po rozlehlém náměstí se potulují lidé v kostýmech maskotů – sněžného levharta, bílého medvěda a zajíce. Pro město na břehu Černého moře zůstává olympijská historie stále živá.

Zatímco na většinu Ruska těžce dolehl pád rublu, klesající ceny ropy a západní sankce, pro místní podnikatele je to spíš požehnání.

Mnozí Rusové, kteří byli zvyklí trávit dovolené v západní Evropě nebo jihovýchodní Asii, museli letos kvůli slabé měně vzít zavděk domácí dovolenou, k čemuž ostatně obyvatele vyzval i šéf Kremlu Vladimir Putin. Svou roli sehrály 
i moderní infrastruktura 
a sportovní areály, které kvůli zimním hrám postavili. Hotely v černomořském resortu, kterému po olympijských hrách mnozí předpovídali osud města duchů, tak byly v lednu během ruských novoročních prázdnin zaplněné.

„Řekli jsme si, že by bylo dobré, kdyby se čtyři miliony Rusů lyžujících v zahraničí vrátily k nám. Ekonomická situace přispěla k tomu, že se vrátili rychleji," řekl listu The Wall Street Journal Leonid Terenťjev, který šéfuje přilehlému horskému resortu Gorky Gorod.

Výkladní skříň země

Moskva se ze Soči zjevně snaží udělat výkladní skříň země, což jasně ukázaly i masivní oslavy ročního výročí olympijských her, kterých se zúčastnil jak prezident Putin, tak premiér Dmitrij Medveděv.

„Je to jako jít spát v Sovětském svazu a probudit se v Santa Barbaře," řekl zpravodajskému serveru RBTH místní mladík o dramatické proměně Soči, která do města přitáhla ruskou vyšší třídu.

Milovníky zimních sportů táhlo i nezvykle příznivé počasí, dokonce i na pobřeží subtropického letoviska letos po čtyřech letech napadl sníh.

Horské lyžařské středisko Krasnaja Poljana, vybudované kvůli olympiádě, se dokonce obávalo přeplnění turisty natolik, že úřady nechaly vyrobit televizní spot odrazující místní obyvatele od lednových výletů do hor.

Jenže místní byznysmeni si dobře uvědomují, že novoroční prázdniny, a dokonce ani slabý rubl nemohou být základem dlouhodobě udržitelného úspěchu.

„Abychom využili všechny kapacity a zajistili si potřebné příjmy, nestačí nám dva týdny. Potřebujeme každodenní tvrdou práci, v zimě i v létě. Náš resort musí fungovat celoročně," řekl listu The Wall Street Journal Alexander Bělokobylskij, který stojí v čele lyžařského střediska Roza Chutor. Někteří investoři se však už podle AP svých aktiv v Soči začali zbavovat. Oligarcha Viktor Vekselberg před několika dny přenechal státu své luxusní hotely poblíž olympijského areálu – 
i s půjčkou 450 milionů dolarů, které si vzal na jejich výstavbu.

Největší ruská banka Sberbank, jejíž vedení je blízké Kremlu, se zase zbavila ztrátového skokanského a lyžařského areálu, na jehož vybudování byla nutná půjčka 1,7 miliardy dolarů. Sportovní areál banka se státem vyměnila za mediální centrum – kde úřady původně chtěly vybudovat nákupní středisko.

Různé proměny

Olympijský park za rok prošel různými proměnami. Tou nejvýraznější je nepochybně nová dráha formule 1, jejíž premiérový závod v Rusku loni na podzim do Soči přitáhl davy návštěvníků. V Adler-Areně, kde si pro olympijské zlato dojela rychlobruslařka Martina Sáblíková, nyní funguje tenisová škola. Stadion Fišt, kde se odehrál zahajovací i závěrečný ceremoniál her, se nyní přestavuje kvůli další očekávané velké akci – světovému fotbalovému šampionátu v roce 2018.

Krym jako opuštěný zábavní park

Hala, v níž se odehrávaly závody curlingu, nyní alespoň občas hostí koncerty. Hokejová Bolšoj aréna sice zůstává většinou prázdná, ale na zápasy nového týmu KHL chodí sedm až osm tisíc diváků. Což je ve městě bez jakékoliv hokejové historie nepochybně úspěch.

„Na začátku lidé aplaudovali, když jsme vstřelili gól, i když jsme inkasovali. Někteří diváci hře na začátku tak úplně nerozuměli," řekl server WHDH obránce týmu HK Soči Pavel Koledov.

Ruským hokejistům se také loni v Soči podařilo vyhrát Channel One Cup (dříve pohár listu Izvesťja) a částečně si tak spravit chuť po olympijském zklamání. Šlo ale o výjimku, další ročník turnaje se opět odehraje v Moskvě.

Černomořské letovisko sice neláká celoročně davy, ale ani se nezměnilo v město duchů, jak se někteří po olympiádě obávali.

Anektovaný Krym je na tom ale podstatně hůře. Ukrajinští turisté, kteří dříve tvořili 
70 procent klientů, nyní chybí a kvůli sankcím zmizeli i západní investoři. Ani čínský kapitál, který se Moskva snaží přitáhnout, se kvůli možným potížím s mezinárodními partnery na Krym nehrne, tvrdí server The Moscow Times.

Ruské investice zase komplikuje fakt, že země má k poloostrovu přístup jen po moři – což z něj nyní fakticky dělá ostrov. „Vypadá to tu jako opuštěný zábavní park. Dny bouřlivého turismu jsou pryč," popsala před několika dny atmosféru na Krymu reportérka serveru Foreign Policy.