Britští výzkumníci z Královského institutu veřejného zdraví zkoumali chování 1500 lidí ve věku 14 a 24 let. Zaměřovali se na to, jak používání některých sociálních sítí ovlivňuje jednotlivé aspekty zdraví – psychickou pohodu, úzkost, depresi, sebe-identitu a image těla.

Nutí nás se srovnávat s upravenými fotkami

Nejvíce pozitivní dopad má překvapivě YouTube, zatímco negativně působí Instagram, Snapchat, Facebook a Twitter. Instagram se svými 700 miliony uživatelů má negativní vliv hlavně na mladé ženy.

Ilustrační foto
Tvrdý Facebook: Rodič se nedostane na účet zemřelého dítěte

„Instagram nutí porovnávat sama sebe s nereálnou, filtrovanou a ve photoshopu upravenou verzí reality," říká Matt Keracher, jeden z autorů studie.
„Vytváří v ženách a dívkách pocit, že jejich těla nejsou dost dobrá, protože lidé své fotky různě upravují, aby vypadali perfektně," říká dívka, která se zúčastnila výzkumu.

K vyřešení problému chtějí autoři přispět tím, aby Instagram zveřejňoval údaj o tom, které fotky byly digitálně upraveny.

„Nechceme, zakázat Photoshop, nebo jiné filtry, ale chceme, jen aby Instagram lidi informoval o tom, které obrázky nejsou reálné. Chceme, aby z nich mladí lidé měli dobrý pocit a těšili se díky tomu dobré psychické kondici."

Způsob komunikace mezi lidmi se prostě mění, například Facebook používá každý den více než miliarda lidí. „Narozdíl od osobní komunikace jsou sítě více kvantitativní. V tom smyslu, že lidé počítají množství lajků, sledovatelů, oblíbených, nebo retweetnutí, což je naprosto odlišný způsob komunikace," dodává Keracher.

Mark Zuckerberg se prezentuje jako filantrop a ochránce práv zvířat a lidí
Facebook slaví pět let na burze. Mluví se o vstupu Zuckerberga do politiky

Video: pět věcí, jak sociální sítě ovlivňují naše myšlení

Zdroj: Youtube

Mladí by se o rizicích sítí měli vzdělávat

Například Youtuberka Laci Green říká, že v digitální sféře mladým lidem chybí vzdělávání v oblasti duševního zdraví.
„Platformy jako Instagram a Facebook nám představují zkreslenou verzi světa. Socializace skrze obrazovku je izolující," říká.

Podle ní je důležité položit základy, než první generace sítí dospěje do dospělosti.

„Technologie, které mají lidi spojovat, jim naopak způsobují psychickou krizi," říká Shirley Cramer, vedoucí výzkumu. Psychiatr Sir Simon Wessely radí, aby se mezi mladými lidmi šířila osvěta, rozhodně ale není zastáncem démonizace sítí.

„Jsem si jist, že sociální média hrají roli, když jsou někteří lidé nešťastní, ale mají také řadu přínosů. Měli bychom děti učit, jak se s jednotlivými aspekty sítí vyrovnat a připravit je na život v digitálním světě. Obviňovat z toho sociální média není správná cesta."

Video: jak sociální sítě působí na mladé

Zdroj: Youtube

Papež František
Papež František založil účet na internetové síti instagram