Američany Rickyho Arnolda a Drewa Feustela doplní Rus Oleg Artěmjev. Všichni jsou již zkušenými piloty. Kosmičtí veteráni za sebou mají již několik letů.

Feustel s sebou do kosmu poveze kopie dvou obrázků z časopisu Vedem, který vydávali chlapci v židovském ghettu v Terezíně. Chce tím tak uctít památku Holocaustu. Obrázky znázorňují měsíční krajinu a raketu mířící do vesmíru.

Americký kosmonaut má vazby na Česko díky své manželce Indiře, jejíž matka pochází ze Znojma, otec je Ind. Při svých dvou předchozích letech do kosmu u sebe měl sbírku Jana Nerudy Písně kosmické, českou vlajku a figuru Krtečka. 

Časopis Vedem vycházel v ghettu rok a půl, chlapci do něj psali fejetony, povídky a básně. Na místě redakce je dnes židovské muzeum. Časopis přestal vycházet v roce 1944, když byli jeho autoři deportováni do plynových komor v Osvětimi.

Jedná se již o 34. mezinárodní let na ISS. Ze stanice se nedávno vrátili Američané Joe Acab a Mark Vande Hei a Rus Alexandr Misurkin. Na ISS nyní pobývá pouze tříčlenná posádka – ruský velitel Anton Škaplerov, Američan Scott Tingle a Japonec Norišege Kanai, kteří se v kosmu nacházejí od 17. prosince loňského roku, uvádí NASA.