Plánovaný pohřeb nejvyššího íránského generála, jehož minulý týden zlikvidoval americký letecký úder, se ještě před jeho uskutečněním bohužel zvrhl v paniku s tragickými následky. Záhy poté, co se smuteční procesí dalo do pohybu, se dostaly tisícovky lidí do skrumáže, v níž začali mnozí padat a už se nedokázali zvednout. Nakupený dav, jenž se jim nedokázal vyhnout, je ušlapal.

Na videích sdílených na internetu byla podle AP bezvládná těla v ulicích, zatímco lidé křičeli a snažili se zraněným pomoci. Íránská státní televize nejprve uvedla, že o život přišlo 35 lidí a 48 jich bylo zraněno. Nyní agentura Fars s odkazem na záchranné služby napsala, že 40 lidí v tlačenici přišlo o život a 213 jich bylo zraněno.

Při americkém útoku byl zabit velitel íránských elitních jednotek Kuds Kásim Sulejmání.
Útok na letiště v Bagdádu nepřežil šéf elitních jednotek. Írán hrozí odvetou

Pohřeb byl uspořádán v Solejmáního rodném městě Kermanu, smuteční shromáždění se však konala také v Teheránu a v Bagdádu. 

Íránská státní televize podle AP neuvedla, kde informaci o počtu mrtvých a zraněných získala. Vypuknutí paniky se smrtelnými následky jí ale telefonicky potvrdil šéf íránské záchranné služby Pirhossein Koulivand.

Americký raketový útok na letiště v iráckém Bagdádu.
Situace v Bagdádu se přiostřuje. USA po útoku na letiště evakuují své občany

"Kvůli vzniku tlačenice došlo bohužel ke zraněním řady našich krajanů a někteří přišli během pohřebního procesí o život," uvedl.

Pondělní smuteční průvod v íránské metropoli Teheránu přilákal přes milion lidí, kteří zcela zaplnili hlavní tepny města i postranní ulice na všech místech, jimiž průvod procházel.

"Pomstíme se"

Solejmáního smrt vyvolala podle AP v Íránu masové volání po pomstě Spojeným státům, což dramaticky zvýšilo napětí na Středním východě. Generálův nástupce, současný vůdce íránských revolučních gard Husajn Salámí už v úterý pohrozil, že všechna místa, která spolupracovala se Spojenými státy na Solejmáního zabití, "shoří v plamenech". Příhlížející dav jeho příznivců to vyprovokovalo k výkřikům: "Smrt Izraeli!" Právě tato země je totiž mnohaletým íránským nepřítelem číslo jedna v regionu.

Salámí pronesl svou výhružku ještě předtím, než se na centrálním kermanském náměstí shromáždily před generálovou rakví tisíce lidí.

"Solejmání byl hrdina"

Iránci považovali Solejmáního za národního hrdinu, zejména kvůli vytvoření íránských expedičních vojenských jednotek Quds, které měly za úkol šířit šíitský islám mimo hranice Íránu. USA ho viní ze zabíjení amerických vojáků v Iráku a z toho, že před svou smrtí připravoval další útoky. Solejmání působil také v Sýrii, kde vedl vojenské jednotky podporující prezidenta Bašára Assada. Angažoval se i ve vojenských aktivitách v zemích, které Írán považuje za svou zájmovou zónu, jako je Irák, Libanon a Jemen.

Český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček
Velvyslanec v USA Kmoníček: Zabití Sulejmáního je vzkaz Trumpovým stoupencům

Po jeho zabití už podle AP donutilo íránskou vládu vypovědět kompletně jadernou dohodu, kterou v roce 2015 uzavřela se světovými mocnostmi, protože jak Solejmáního nástupce, tak řada dalších vysokých íránských činitelů mluví o pomstě.

Irácký parlament v Bagdádu mezitím vyzval vládu k vypovězení všech amerických vojáků z irácké půdy, což vyvolalo u analytiků obavy z návratu bojovníků Islámského státu.