Účastníci londýnské akce se shromáždili poblíž americké ambasády v britské metropoli a svůj pochod ukončili před sídlem britských předsedů vlády v Downing Street číslo deset. Nesli transparenty s hesly "Ne Trumpovi. Ne válce.", "Nedělejte z muslimů obětní beránky!" nebo "Solidaritu, ne rasismus!". Podle organizátorů se demonstrace zúčastnilo 40.000 lidí.

Čtěte také: Setnul demokracii. Týdeník zobrazil Trumpa s hlavou sochy Svobody

"Jsem tady kvůli mým právům i kvůli právům všech muslimů, Mexičanů a Palestinců… Ať je jasné, že se dokážeme sjednotit jako země a postavit se bigotnímu rasistovi, který nenávidí ženy," citoval list The Guardian jednoho z účastníků dnešní londýnské demonstrace.

Kromě aktuálního sporného dekretu protestovali podle agentury DPA lidé také proti "škodlivé" spolupráci premiérky Theresy Mayové s prezidentem Trumpem. Požadovali, aby předsedkyně vlády stáhla oficiální pozvání do Británie, které Trump během její nedávné návštěvy ve Washingtonu obdržel.

Už od minulého víkendu Britové kvůli Trumpově antiimigrační politice podepisují petici proti návštěvě amerického prezidenta v Británii. Dosud svůj podpis připojilo přes 1,8 milionu lidí.

Nepřehlédněte: Je směšný, reagoval Trump na verdikt soudce, který blokuje jeho dekret

Protesty probíhaly i v Berlíně

Obdobné, i když méně početné akce jako v Londýně se dnes konaly také ve skotském Edinburghu a severoirském Belfastu.

Zhruba 1200 lidí se sešlo na demonstraci proti Trumpovi také v německé metropoli. Shromáždili se před americkou ambasádou, která stojí v bezprostředním sousedství symbolu Berlína - Braniborské brány. Také oni požadovali, aby americký prezident své protiimigrační nařízení zrušil.

Americký prezident podepsal minulý týden nařízení, jímž uzavřel na dobu tří měsíců hranice státním příslušníkům sedmi zemí (Iránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu), u Syřanů opatření platí na dobu neurčitou. Zároveň na 120 dnů zastavil americké programy přijímání uprchlíků. Během této doby chce prověřit mechanismus kontroly příchozích osob

Trumpův výnos vzbudil kritiku a četné protesty doma i v cizině, a to nejen v ulicích. Proti nařízení se vyslovili i soudci v několika státech USA a v pátek jeho platnost pozastavil federální soudce James Robart.

Čtěte také: Trump i jeho dcera vyrábí v Číně, navzdory rétorice v kampani