Zpravodajská stanice zjistila, že Ali s rodinou žije asi 20 let na předměstí americké metropole. Bezpečnostní společnost Master Security, pro kterou pracuje, tvrdí, že o obviněních svého zaměstnance nevěděla. Uvedla také, že Ali, který byl nyní poslán na placenou dovolenou, prošel všemi testy včetně prověrek Úřadu pro bezpečnost v dopravě (TSA) a Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

Aliho případ řeší americké soudy, příslušnou žalobu, která Somálce viní ze zločinů proti lidskosti, podala v roce 2006 organizace na ochranu lidských práv Centrum pro spravedlnost a odpovědnost (CJA). „Osobně mučil lidi a na mučení dohlížel," řekla Kathy Robertsová z CJA s tím, že Ali je zodpovědný za zabíjení, vypalování vesnic a rabování.

V dokumentu kanadské televize CBC z roku 1992 o zvěrstvech během somálské občanské války jeden ze svědků vypověděl, že Ali zajal a zabil jeho bratra. „Přivázal ho k vojenskému autu a táhl ho za ním. Řekl nám, že jestli máme dost síly, ať si ho vezmeme zpět," řekl svědek.

V Somálsku vypukla občanská válka v roce 1991, kdy kmenoví ozbrojenci svrhli diktaturu Mohammeda Siada Barreho. Jednotlivé skupiny následně začaly bojovat mezi sebou a země upadla do anarchie.

Situace se postupně začala zlepšovat po roce 2011, kdy se vojákům Africké unie vyslaným na podporu centrální vlády podařilo vytlačit z Mogadiša a postupně i z dalších částí země islámské milice Šabáb. Konflikt si vyžádal asi půl milionu lidských životů.